Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2015

Rezignoval líder ukrajinského Pravého sektora Dmytro Jaroš

Líder ukrajinských radikálov z Pravého sektora Dmytro Jaroš (44) včera prostredníctvom Facebooku informoval o svojej rezignácii z čela organizácie sformovanej počas protestov na Majdane, ktorá sa medzičasom transformovala v politickú stranu.

V zdôvodnení rozhodnutia Jaroš uviedol, že po zranení, ktoré utrpel v bojoch na východe Ukrajiny, ho čakalo dlhotrvajúce liečenie. Počas obdobia terapie poveril vedením Pravého sektora viacero jemu blízkych osôb.

Pravý sektor si však medzičasom zvolil ideologické smerovanie, s ktorým sa on osobne nestotožňuje. Ako líder je podľa vlastných slov zodpovedný za všetko, čo sa deje v organizácii, a nemieni vlastnú zodpovednosť prenášať na iných, podčiarkol Jaroš.

Niektorí z členov alebo sympatizantov Pravého sektora sa podľa informácií tlačovej agentúry MTI domnievajú, že viacerí lídri subjektu vytvorili kvôli vlastným obchodným záujmom a ambíciám zámerne situáciu, v ktorej Jarošovi nezostala iná možnosť, ako rezignovať na vedúcu funkciu. Pravý sektor prijal na nedávnom víkendovom rokovaní v neprítomnosti Jaroša rozhodnutia a "revolučnú stratégiu", s ktorými odstúpivší nemôže súhlasiť.

Podľa mediálnych informácií označil Pravý sektor, v ktorom pôsobil Jaroš podľa analytikov ako osoba integrujúca veľmi rôznorodú členskú základňu, súčasné ukrajinské vedenie na čele s prezidentom Petrom Porošenkom za nelegitímne.

Dmytro Jaroš je od vlaňajšej jesene nezávislým poslancom ukrajinského parlamentu a od apríla 2015 poradcom náčelníka tamojšieho generálneho štábu.

Inzercia

Odporúčame

Pellegrini navrhol zakázať pôsobenie cudzích strán na Slovensku

Pellegrini navrhol zakázať pôsobenie cudzích strán na Slovensku

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD) chce zakázať pôsobenie politických strán a jej predstaviteľov na území SR, ak nevznikli podľa nášho alebo európskeho práva. Dosiahnuť to chce zmenou zákona o politických stranách a hnutiach, a to cez návrh zákona o zrušení Fondu národného majetku (FNM). Ide o reakciu na podpredsedu maďarskej extrémistickej opozičnej strany Jobbik Istvána Szávaya, ktorý si 14. októbra otvoril poslaneckú kanceláriu v Dunajskej Strede.