Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
12. júl 2021

EURO 2020

Taliani ukázali, ako sa hrá moderný futbal. Učiť sa však môžeme aj od susedov

Skončil sa turnaj, ktorý napriek výraznej absencii divákov ovládol Európu a slovenskému futbalu nastavil nemilosrdné zrkadlo.

Taliani ukázali, ako sa hrá moderný futbal. Učiť sa však môžeme aj od susedov

Foto - TASR/AP

Ani Francúzi – úradujúci majstri sveta s najväčším počtom futbalových individualít, ktoré dokážu jednotne pracovať pre tím.

Ani Belgičania – tri roky nepretržite kraľujúci svetovému rankingu FIFA, pričom za posledných šesť rokov ho päťkrát ovládli.

Víťaz nie je ani prekvapujúci, ako pred sedemnástimi rokmi Gréci či pred piatimi rokmi Portugalsko, ktoré vtedy vyhralo v riadnom hracom čase len jeden zo siedmich zápasov a už zo skupiny postúpilo s tromi bodmi len s odretými ušami.

Európsky futbal po 53 rokoch ovládlo Taliansko.

Spoznali sme šampióna i futbalový trend

Ak budú Taliani hrať tak oduševnene, ako spievajú hymnu, máme sa na čo tešiť, povedal na začiatku otváracieho stretnutia šampionátu televízny komentátor Marcel Merčiak. Azúroví zdolali Turkov 3:0, ale predovšetkým očarili futbalových odborníkov aj fanúšikov.

Rýchly, na výbornej fyzickej kondícii založený futbal, ozdobený napádaním súpera už v rozohrávke na jeho polovici, bleskový prechod do útok nie s tromi, ale s ôsmimi a neraz aj s desiatimi hráčmi. Ich futbal vyzeral veľmi jednoducho, bol založený na poctivosti, obetavosti, emócii a individuálnej kvalite, ktorá tvorila disciplinovaného tímového ducha.

Sledovať Talianov bola radosť. Ich výkony si získali sympatie po celom svete. Nikto iný to zároveň nedokázal na turnaji predviesť lepšie.

Argument – veď ide o vždy silné Taliansko – neobstojí. Taliani neurčili tento trend sami. Kto videl zápasy Holanďanov s Ukrajinou, Rakúska s Talianskom, Čechov s Holandskom, Švajčiarov s Francúzmi, dokonca aj Maďarov s Francúzskom či Nemeckom, našiel mnohé z týchto prvkov, prispôsobené vlastným kvalitám, aj v predstavení outsiderov.

Niekedy to zvládli aj výsledkovo, inokedy nie, no Ukrajina, Česko, Rakúsko, Švajčiarsko či Maďarsko vďaka tomu zanechali výborný turnajový dojem, odchádzali v dobrom svetle, s podporou nadšených fanúšikov, ktorých na svoju stranu získali predovšetkým predvedeným výkonom.

Tlieskať sa dá aj po prehre

Povedané určite neplatí o výkonoch Slovákov. Trend futbalovej moderny sme nezachytili, naopak, uviazli sme v mentálnom aj fyzickom čase, keď betón pred vlastnou bránou mohol prispieť k jednému dobrému výsledku, ale nie úspechu na turnaji. Nie v očiach fanúšika, ktorý chce vidieť odvahu, statočnosť, rýchlosť, chuť pobiť sa o víťazstvo a šancu, že jeho tím na to víťazstvo má aj predpoklady a bolo zaslúžené.

Futbal je hra, kde je cieľom strieľať góly, nie remizovať. A góly z vlastnej šestnástky sa zatiaľ nedávajú.

Inzercia


Tréner Roberto Mancini vtlačil Talianom novú futbalovú tvár. Foto - TASR/AP

Ak existuje hnev, že slovenský fanúšik nestál za našou reprezentáciou, tak je to preto, lebo na to nedostal impulz. Nemôžeme existovať vo svete, kde sa skryjeme za jedno šťastné víťazstvo a budeme vysvetľovať, že na viac nemáme hráčov, silu a schopnosti či postavenie v rankingu, tak buďme radi aj za to málo.

My vieme, že sme mohli len prekvapiť a sme radi, že sme sa vďaka rozšírenému modelu Eura dostali na záverečný turnaj. Máme však pochybnosti, či sme nemali urobiť viac pri výbere hráčov, príprave, a teda aj našom hernom prejave preto, aby sme mohli povedať, že sme hrali dobre, moderne. Nielen so šancou na jeden šťastne ubránený výsledok, ale aj pre pozitívnu emóciu z výkonu, ktorá strhne fanúšikov a buduje vzory pre nasledovníkov, či sa vyhrá alebo prehrá.

Ak nevieme, ako na to, a nestačia príklady krajín našej futbalovej váhy, skúsme sa pozrieť na slovenskú hokejovú reprezentáciu.

VAR spolupracuje, rozhodcovia nie

Hoci video asistentov rozhodcov známych pod medzinárodnou skratkou VAR poznáme z medzinárodného futbalu dlhšie, futbalové EURO ich praktickosť naplno odhalilo. Množstvo kamier na štadióne a opakovaný záznam z nich dokáže veľmi verne odhaliť ofsajd, loptu za bránkovou čiarou či kontakt, ktorý mal, prípadne nemal byť posúdený ako faul. Aj VAR je však ovládaný ľudským faktorom. O tom, či sa bude posudzovať a nakoľko bude rešpektovaný, rozhoduje rozhodca.

Kým pri góloch a ofsajdoch sú rozhodnutia nespochybniteľné, pri fauloch slúži VAR neraz len pre alibistické ospravedlnenie vyrieknutého verdiktu rozhodcu. Pretože omyl si ľudský faktor priznať nechce.

Množstvo súbojov, ako ten z predĺženia semifinále medzi Anglickom a Dánskom, po ktorom padol Sterling, sa udeje v zápase bez akéhokoľvek povšimnutia. Tento rozhodca odpískal a VAR mu potvrdil, že kontakt so Sterlingovou nohou tam bol. Bolo by spravodlivé a pre futbal prospešné, ak by aj rozhodcovia uznali, že VAR má niekedy lepší „pohľad“ na situáciu ako oni. Najmä vtedy, keď to znamená, že by mali svoje rozhodnutie zmeniť.

Spolu s neskorým signalizovaním ofsajdov či hádankami, ktorá ruka v šestnástke bola naozaj rukou, vedú tieto zmeny skôr ku nervóznejšiemu priebehu a zbytočnému zdržovaniu.

Možno by bol VAR užitočnejší, ak by ho používali aj na užitočné monitorovanie diania v hľadisku. Neodhaliť nespratníkov s laserom či najaktívnejších xenofóbnych a rasistických fanúšikov na super moderných štadiónoch sa pri dnešnej technológii javí ako nemožné.

Veď aj Dáni pustili na svoj Parken štadión v Kodani s postupujúcim turnajom napokon plnú kapacitu. Argumentom bolo, že všetky lístky sú na meno, presne vedia, kto kde sedí, a ak by sa u niekoho z návštevníkov postupom času potvrdila korona, upozornia na to všetkých, ktorí sedeli v jeho blízkosti a budú ich testovať.

Zaujímavosti finálového turnaja

EURO bolo aj veľkým puzzle príbehom zloženým z množstva menších dielikov. Tu je niekoľko z nich:​​

Majstri Európy Taliani natiahli sériu bez prehry na 34 zápasov. V septembri to budú tri roky, čo naposledy prehrali.

Angličania sa dostali len do svojho druhého veľkého finále v histórii. Kým v roku 1966 získali titul majstrov sveta, tentoraz neuspeli.

Bolo to len druhý raz v histórii, čo o majstrovi Európy rozhodli pokutové kopy. Jediným jedenástkovým víťazom boli dosiaľ Čechoslováci v roku 1976.

Cristiano Ronaldo sa stal s piatimi gólmi najlepším strelcom turnaja. Na štyroch turnajoch, kde doposiaľ hral, nastrieľal dokopy 14 gólov, čo je rekord. Vyrovnal zároveň svetový rekord Aliho Daeiho v počte 109 reprezentačných gólov.

Aj Čech Patrik Schick strelil na turnaji päť gólov, ale na žiadny neprihral. V tejto štatistike ho C. Ronaldo o jednu gólovú asistenciu tromfol, a preto získal Zlatú kopačku.

Bol to rekordný šampionát: 142 gólov v 51 zápasoch robí priemer 2,79 gólu na zápas. Ešte nikdy sme pri sledovaní vrcholného európskeho futbalového podujatia nevideli gól každých 32 minút zápasu.

Len dva zápasy skončili bezgólovou remízou: Anglicko – Škótsko a Švédsko – Španielsko.

V riadnom hracom čase sme videli 17 pokutový kopov. Úspešných bolo len 9 z nich, čo je 53 percent.

V rozstreloch strelci kopali 38 pokutových kopov, no úspešní boli len v 24 prípadoch. Úspešnosť dosiahla 63 percent.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva