Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. november 2015

Madrid sa obrátil na ústavný súd, aby zrušil rezolúciu katalánskeho parlamentu

Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes v Madride informoval, že jeho konzervatívna vláda sa obrátila na ústavný súd, kde bude žiadať zrušenie rezolúcie katalánskeho parlamentu o odtrhnutí tohto regiónu od Španielska. 

Deklaráciu o odtrhnutí Katalánska od zvyšku Španielska v pondelok pri hlasovaní podporila väčšina regionálneho parlamentu. Celý proces formovania katalánskej republiky by sa mal podľa predstáv navrhovateľov zavŕšiť do 18 mesiacov.

Rajoy dnes po zasadnutí vlády v Madride oznámil, že žiadosť o okamžité zrušenie rezolúcie prijatej katalánskym parlamentom, ako aj všetkých jej dôsledkov dostal už ústavný súd od advokáta zastupujúceho záujmy vlády a Španielska. Súd sa ňou začne zaoberať ešte dnes popoludní.

Rajoy uviedol, že rozhodnutie vlády obrátiť sa na súd s cieľom dosiahnuť zrušenie rezolúcie nie je len reakciou na jej prijatie katalánskym parlamentom, ide podľa jeho slov aj o obranu celej krajiny. Zopakoval tiež, že Katalánsku - prosperujúcemu regiónu na severovýchode Španielska - by nemalo by umožnené odtrhnúť sa od zvyšku krajiny. 

Strany zastávajúce nezávislosť od Španielska získali v septembri v katalánskych regionálnych voľbách väčšinu kresiel v tamojšom parlamente. Španielska ústava však neumožňuje ani jednému regiónu odtrhnúť sa a vláda premiéra Rajoya, ktorú čakajú v decembri parlamentné voľby, vopred oznámila, že rezolúciu sa bude okamžite snažiť zablokovať na súdoch.

Separatisti však tvrdia, že triumf v regionálnych voľbách z 27. septembra, vďaka ktorým disponujú v katalánskom parlamente absolútnou väčšinou, im dáva "demokratický mandát" na oddelenie sa od Španielska.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.