Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. november 2015

Ruské lietadlo zničila bomba typu C4, tvrdia zdroje CNN

Pád ruského lietadla nad Sinajom mohla spôsobiť vojenská trhavina, domnievajú sa americké vládne zdroje.

Ruské lietadlo zničila bomba typu C4, tvrdia zdroje CNN

„Iba výbušnina vojenského typu mohla spôsobiť také dôsledky," cituje CNN zdroje. Podľa nich mohlo ísť o výbušninu typu C4, pričom na palubu ruského lietadla ju zrejme prepašoval zamestnanec letiska, ktorý ju aj na diaľku odpálil. „Je nepravdepodobné, že bombu priniesol na palubu pasažier,“ tvrdia Američania.

Egyptský vojak drží detský skladací kočík na mieste havárie. (Foto: TASR/AP)

Stanica CNN prišla tiež s informáciou, že súkromné bezpečnostné služby v Šarm aš-Šajchu používajú na kontrolu nespoľahlivé detektory výbušnín. Ručné detektory podľa britských odborníkov „jednoducho nefungujú“. Spravodajcovia CNN si všimli, že ochranky v hoteloch a nákupných strediskách používajú ručné detektory výbušnín podobného typu ako ten, ktorého vývoz britská vláda zakázala.

Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí pre CNN uviedol, že britské úrady už záležitosť spojenú s používaním nespoľahlivých detektorov nastolili na rokovaniach s egyptskými partnermi.

Airbus ruskej letekcej spoločnosti Kogalymavia havaroval 31. októbra. Stroj, ktorý smeroval do Petrohradu, sa zrútil zhruba 30 minút po štarte z egyptského letiska Šarm aš-Šajch. Na palube bolo 217 cestujúcich a sedem členov posádky. Väčšinu cestujúcich tvorili Rusi, na palube boli aj štyria Ukrajinci a jeden Bielorus.

Kým americké i britské zdroje sa prikláňajú k verzii, že pád lietadla mohol s veľkou pravdepodobnosťou zaviniť výbuch nálože nastraženej na palube, Rusko aj Egypt zatiaľ túto verziu odmietajú. Po nešťastí sa k činu prihlásil Islamský štát, egyptské úrady to označili za propagandu. 

-rp-, TASR

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.