Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. november 2015

CNN: V Šarm aš-Šajchu používajú na kontrolu nespoľahlivé detektory výbušnín

Súkromné bezpečnostné služby v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch používajú ručné detektory výbušnín, o ktorých britskí odborníci tvrdia, že "jednoducho nefungujú".

Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN.

K spochybňovaným kontrolám v egyptskom letovisku na pobreží Červeného mora dochádza v čase, keď sa vyšetrovatelia pádu ruského lietadla s 224 obeťami na životoch snažia zistiť, či na jeho palubu mohla byť prepašovaná výbušnina.

Spravodajcovia CNN v letovisku Šarm aš-Šajch, odkiaľ ruské lietadlo v osudný deň - 31. októbra - štartovalo, si všimli, že ochranky v hoteloch a nákupných strediskách používajú ručné detektory výbušnín podobného typu ako ten, ktorého vývoz britská vláda zakázala.

Hovorca britského ministerstva zahraničných vecí pre CNN uviedol, že britské úrady už záležitosť spojenú s používaním nespoľahlivých detektorov nastolili na rokovaniach s egyptskými partnermi.

K havárii ruského lietadla spoločnosti Kogalymavia došlo 31. októbra. Airbus A321, smerujúci do Petrohradu, sa zrútil zhruba 30 minút po štarte z egyptského letiska Šarm aš-Šajch. Na palube bolo 217 cestujúcich a sedem členov posádky. Väčšinu cestujúcich tvorili Rusi, na palube boli aj štyria Ukrajinci a jeden Bielorus. Trosky stroja sa našli zhruba 100 kilometrov južne od mesta Aríš, administratívneho centra provincie Severný Sinaj.

Inzercia

Kým americké i britské zdroje sa prikláňajú k verzii, že pád lietadla mohol s veľkou pravdepodobnosťou zaviniť výbuch nálože nastraženej na palube, Rusko i Egypt zatiaľ túto verziu odmietajú.

Televízia CNN s odvolaním sa na americký vládny zdroj, oboznámený s vývojom vyšetrovania v Egypte, uviedla, že Káhira požiadala americký Národný úrad pre bezpečnosť v leteckej doprave (NTBS) o vyslanie expertov na motory. Americká strana teraz očakáva od Egypta spresňujúce informácie o motoroch lietadla, ktoré zostrojila americká firma Pratt&Whitney. 

Podľa ruských zdrojov prizvanie amerických expertov na motory k vyšetrovacím tímom v Egypte svedčí o tom, že Káhira za najpravdepodobnejšiu príčinu leteckého nešťastia považuje výbuch motora.

K zodpovednosti za pád lietadla sa prihlásila sinajská odnož extrémistickej organizácie Islamský štát. Po leteckom nešťastí viacero krajín pozastavilo lety do Egypta a mnohé z nich vyslali do tejto severoafrickej krajiny odborníkov zo svojich bezpečnostných štruktúr, aby posúdili účinnosť existujúcich i nových bezpečnostných opatrení.

Odporúčame

Na Kubu priplávali tri čínske vojenské lode

Na Kubu priplávali tri čínske vojenské lode

Tri lode čínskeho vojenského námorníctva priplávali dnes na Kubu pri príležitosti 55. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi oboma komunistickými krajinami. Oznámila to tlačová agentúra AP.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.