Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. júl 2021

Erdoğan má problém

Mafián rozpráva: Všetkých ich vženiem do bláznovstva

Mafián, ktorý dlho podporoval turecký režim, sa mu obrátil chrbtom a zo zahraničia rozpráva o zločinoch Erdoğanovej vlády.

Mafián rozpráva: Všetkých ich vženiem do bláznovstva

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan počas prejavu na stretnutí v Ankare 1. septembra 2020. Foto TASR/AP

Syn bývalého premiéra mal pašovať kokaín z Venezuely, minister vnútra mal pomôcť zločincovi pri úteku pred spravodlivosťou a turecký štát v spolupráci s mafiou pašoval zbrane pre islamistické hnutia v Sýrii.

To tvrdí mafiánsky bos Sedat Peker, ktorý má na YouTube milióny divákov.

Peker vo svojich videách sedí v bujarej nálade pred kamerou a rozpráva. Na stole pred sebou má predmety ako ďalekohľad či podivnú škatuľku, na strane položené knihy, ktorými – o tom sú jeho fanúšikovia presvedčení – dáva skryté odkazy. Raz tam leží „Šesť mŕtvych na ceste do Mníchova“ od Maria Puza, známeho najmä svojím Krstným otcom, potom „Príručka bojovníkov svetla“ od Paula Coelha či životopis Boba Dylana.

Mafián bol celebritou už pred svojím útekom, preslávil sa napríklad aj tým, že so svojou právničkou splodil dieťa – vo väzbe. Dlho podporoval vládu Recepa Tayyipa Erdoğana a hrozil jeho kritikom, že ich „vykúpe v krvi“. Ešte v roku 2015 si vládnuca strana AKP mala uňho objednať útok na denník Hürriyet.

To sa však zmenilo, Peker teraz sedí v zahraničí a miliónom pozorovateľov rozpráva o zločinoch, do ktorých má byť AKP zapletená.

S vervou sa venuje najmä ministrovi vnútra Süleymanovi Soyluovi. Ten mal prezradiť hľadanému zločincovi, že sa ho polícia chystá zatknúť, či pomáhať synovi bývalého premiéra Erkamovi Yildirimovi pri pašovaní drog.

Expremiérov syn navštívil Venezuelu v januári a februári, oficiálne ako súčasť delegácie privážajúcej pomôcky v boji proti pandémii. Podľa Pekera to však bolo len zámienkou, skutočným dôvodom mala byť potreba nájsť novú trasu na pašovanie po tom, čo kolumbijské úrady minulý rok odchytili 4,9 tony kokaínu smerujúceho do Turecka.

„Skončíš pred najvyšším súdom, dostaneš svoj trest. Nemáš šancu, všetko vyrozprávam,“ sľubuje Peker ministrovi vnútra natešene. Spor so Soyluom berie osobne, pretože polícia pri nedávnom pokuse zatknúť ho vraj mierila zbraňami aj na jeho manželku a malé dcéry.

Soylu všetky obvinenia odmieta a považuje sa za obeť „protitureckého sprisahania“. Podľa tureckého portálu britskej BBC však zdroj z tureckého ministerstva vnútra informáciu, že policajti mierili zbraňou na Pekerove deti, potvrdil. Soylu nato BBC označil za „dezinformačný kanál“.

Aj ďalší politici strany AKP čelia obvineniam. Tolga Ağar, poslanec a syn ministra vnútra z deväťdesiatych rokov, mal v roku 2019 znásilniť a zavraždiť novinárku z Kazachstanu, 21-ročnú Jeldanu Kaharman. Jej smrť bola zinscenovaná ako samovražda, no novinár Baransel Ağca, ktorý čítal pitevnú správu, tvrdí, že pitva „vzbudzuje podozrenie, že Jeldana bola obesená po svojej smrti“.

Inzercia

Tolgov otec Mehmet Ağar zas mal byť v roku 1996 zapletený do vraždy cyperského novinára Kutlu Adalıho. Ağar, vtedy šéf polície, si podľa Pekera uňho objednal vraždu Adalıho, no skôr než Pekerov brat stihol vraždu vykonať, Adalıho zavraždil už niekto iný. Vraha nikdy nenašli.

Ale môže byť mafián dôveryhodným zdrojom? Mnohí si myslia, že áno.

Podľa prieskumu je 56 percent respondentov oboznámených s jeho tvrdeniami a 52 percent im verí. Celkovo si takmer 69 percent opýtaných myslí, že „vzťahy medzi politikou a mafiou pokračujú, ako to bolo aj v minulosti“.

Za dôveryhodné považuje tvrdenia aj novinár Can Dündar. „To nie je vláda, to je banda gangstrov,“ hovorí. Pekera považuje za dôležitého svedka. Dündar o podpore Turecka pre islamistov v severnej Sýrii písal už v roku 2015. Podľa jeho rešerší turecká tajná služba MIT dodávala zbrane povstalcom v Sýrii, no nemožno vylúčiť, že skončili v rukách teroristov Islamského štátu. Turecké súdy Dündara odsúdili za vyzrádzanie štátnych tajomstiev na 5 rokov a 10 mesiacov väzby, odvtedy žije v nemeckom exile.

„Ľudia načúvajú Sedatovi Pekerovi, lebo médiá v Turecku sú tak silno cenzurované, že o mnohých faktoch nemôžu informovať. Preto radšej veria mafiánovi,“ vysvetľuje novinár Bülent Mumay.

To, že Peker práve teraz začal rozprávať, môže súvisieť aj s mocenským zápasom v tureckom podsvetí. Za pomoci Erdoğanovho koaličného partnera, neofašistickej strany MHP, bol totiž predčasne z väzby prepustený iný mafián, Alaattin Çakici. „To by znamenalo, že teraz bola jedna mafiánska štruktúra nahradená inou a pravdepodobne sa toho veľa nezmení,“ myslí si novinár Ozan Demircan. Zároveň poukazuje aj na to, že Peker útočí na vnútrostraníckych rivalov Erdoğana, no o prezidentovi zatiaľ mlčí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan sa k Pekerovým tvrdeniam spočiatku nevyjadroval. Až po niekoľkých týždňoch sa zastal svojho ministra vnútra a Pekera vyhlásil za zahraničného agenta. „Niekomu prekáža mier a stabilita v Turecku,“ tvrdí.

Peker sa nazdáva, že turecká vláda by sa mohla pokúsiť ho umlčať. „Som na červenej listine, to znamená, že riziko je veľmi veľké, že sa pokúsia ma zavraždiť. Ale neporuším svoj sľub, ak Boh chce, budeme mať spolu ešte veľa zábavy. Všetkých ich vženiem do bláznovstva,“ sľubuje svojim divákom.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame