Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
01. júl 2021, 13:45

Z biskupa politik

Potrestaný poľský arcibiskup bol zvolený za starostu rodnej obce

Potrestaný poľský arcibiskup bol zvolený za starostu rodnej obce

Sławoj Leszek Głódź na archívnej fotografii z roku 2007. Foto – TASR/AP

Sławoj Leszek Głódź tvrdí, že jeho pôsobenie v samosprávnej funkcii nie je v rozpore s kánonickým právom.

Poľský arcibiskup Sławoj Leszek Głódź, ktorého Vatikán potrestal za krytie sexuálnych škandálov, bol zvolený za starostu v rodnej obci na severovýchode Poľska.

Informovala o tom spravodajská agentúra Catholic News Agency.

Bývalý arcibiskup v Gdansku uviedol pre Radio Zet, že jeho úloha starostu nie je v rozpore s kánonickým právom. Kódex kánonického práva hovorí, že „klerici majú zakázané prijímať verejné funkcie, ktoré znamenajú účasť na výkone občianskej moci“. Arcibiskup však trvá na tom, že funkcia starostu do tejto kategórie nepatrí.

Głódź pôsobil ako arcibiskup v Gdansku od roku 2008 do augusta 2020, keď pápež prijal jeho rezignáciu z dôvodu kánonického veku.

Čítajte tiež

V marci tohto roku bol arcibiskup Sławoj Leszek Głódź sankcionovaný podľa noriem stanovených pápežom Františkom v dokumente Vos estis lux mundi. Arcibiskup má od Svätej stolice nariadené žiť mimo gdanskej arcidiecézy a nesmie sa zúčastňovať na verejných náboženských slávnostiach ani na žiadnych stretnutiach v rámci arcidiecézy.

Tiež mu bolo nariadené, aby zo svojich osobných prostriedkov poskytol dar nadácii, ktorú založili poľskí biskupi v októbri 2019 na podporu obetí zneužívania.

Sedemdesiatpäťročný arcibiskup bol zvolený za starostu obce Piaski, ktorá je súčasťou Bobrówky, kde sa v roku 1945 narodil.

Głódźova voľba prichádza v náročnom období pre poľskú katolícku cirkev. Od novembra 2020 Vatikán disciplinárne potrestal viacerých poľských biskupov za krytie sexuálnych škandálov či priamu účasť na nich.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že Útvaru hodnoty za peniaze predložila aktualizovanú analýzu pre stavbu druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov. Uviedla to v reakcii na pondelkovú výzvu aktivistov z občianskeho združenia Náš Prešov, aby konala vo veci výstavby druhej etapy obchvatu mesta. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 8 hodinami

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na vysoké teploty najmä na juhu a východe Slovenska aj počas stredy. Pre viaceré regióny vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia