Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
30. jún 2021

Odvolávanie Matoviča

Koalícia je v havarijnom stave

Ak chcel Pellegrini z koalície strhnúť trenky, tak sa mu to podarilo. Odvolávanie Matoviča ukázalo, že „jeho“ koalícia je minulosť.

Koalícia je v havarijnom stave

TASR

Kedysi bývali návrhy na odvolanie ministra (a lídra vládnej strany) nudné branné cvičenia opozície. Nič viac. Pri tejto koalícii to neplatí. Existuje už len papierovo.

Reálne je v dezolátnom stave, ktorý sa nedá opraviť. A nie, na vine nie je len Matovič.

Traja „záhadní“

Zo štyroch koaličných strán sa k útoku Pellegriniho postavili záhadne tri. Skupina okolo Kolíkovej robila celý deň tajnosti. To isté SaS. Bolo zjavné, že Sulík a Kolíková vystupujú v tejto veci spoločne a viac-menej v režime malej vzbury.

K hrám s výstražným dvíhaním ukazováka sa pridal aj donedávna lojálny Boris Kollár. Partnerom sa posťažoval, že podľa jeho informácií na ňom pracuje NAKA. Sulík s Kolíkovou v stredu poobede nevedeli, ako sa pri odvolávaní Matoviča nakoniec zachovajú poslanci Sme rodina. Kollár si chcel problém tvrdo a jasne vydiskutovať priamo s Matovičom. Samozrejme, neverejne.

Či boli obavy Borisa Kollára z NAKA opodstatnené alebo fantómové, nie je až také dôležité. Podstatné je, že už ani Boris Kollár nedôveruje Matovičovi a jeho ľuďom.

Najsilnejšia vládna strana ostala pri manévroch opozície s odvolávaním svojho ministra opustená. Až do večerného hlasovania bola v miernej neistote a strese.

Partneri v ringu

Niečo podobné sme v slovenskej politike ešte nevideli.

Za Dzurindovej vlády sa občas symbolicky búrila Migašova SDĽ. V malom a neškodnom rozsahu. Za Radičovej vlády vyskakovala SaS (síce s ničivými následkami, ale sama). Odpor všetkých koaličných partnerov k lídrovi kľúčovej vládnej strany – to je novinka.

Výsledok hlasovania a upokojenie Borisa Kollára na tom veľa nemení.

Nepriateľské pozície „partnerov“ boli zrejmé už pred parlamentnou schôdzou. Sulík vyhlásil, že vylučuje budúcu vládu, v ktorej by sedel Igor Matovič. Takýto striktný záväzok Sulíka sme nepočuli ani pri otázkach o možnej spolupráci SaS s Pellegrinim. Postoj Kolíkovej k Matovičovi je otvorene nepriateľský už od marca. A Boris Kollár tiež avizoval, že jeho lojalita sa po stíhaní Pčolinského otriasla.

Boris Kollár a jeho SIS už druhý mesiac útočia na NAKA, na vyšetrovateľov a napokon aj na kľúčovú protizločineckú agendu Obyčajných.

Inzercia

Parlamentná schôdza k odvolávaniu Matoviča poslúžila len ako vizualizácia rozvratu v koalícii.

Bez autority

Aby sme Matovičovi nekrivdili – v tejto fáze to už nie je o ňom. Problém s Matovičom a jeho agresívnym prístupom k partnerom sa vybavil v marci. Líder OĽaNO skončil ako premiér. Krátko nato stratil aj páky na koalíciu a dokonca aj na vlastných ministrov (hlavne na Lengvarského). Jeho autorita – teda jeho schopnosť ovplyvňovať aj iných ako seba – je už niekoľko mesiacov blízka nule.

Depresiu v koalícii dnes poháňajú iné dôvody.

Pri Kolíkovej a jej poslancoch je to živočíšny odpor k OĽaNO a Borisovi Kollárovi. A napokon aj k vlastnej šéfke Remišovej. SaS, ktorá vo verejnej podpore vysoko preskočila Obyčajných, hrá výlučne na seba. Nie na stabilitu koalície. A Boris Kollár aktuálne rieši obavy o svoju budúcnosť v tej najdrsnejšej trestnoprávnej rovine.

Aby sme to zhrnuli: v koalícii to už nikoho nebaví. Matovič je zlomený. Nemá vnútorný motív pokračovať. Sedí na ministerstve a ide na voľnobeh. Remišovej strana sa zrútila. Kolíková so Sulíkom ostreľujú vlastnú vládu. A Kollár úspešne nasadil bombardéry, ktoré od mája demolujú nielen koalíciu, ale aj štátne úrady (hlavne políciu a prokuratúru).

Keď chýba energia

Už v marci sme varovali, že vynútená výmena premiéra neprinesie pre koalíciu riešenie, ale len pokračovanie a stupňovanie problému. „Lídri“ v tomto smere predbehli očakávania…

Vrcholom dňa bolo vystúpenie Matoviča. Obvinil Sulíka, že spoločne s opozíciou tajne pripravoval jeho odvolanie z funkcie ministra. Či išlo o krivé obvinenie, alebo o odhalenie sprisahania, môžeme dať so súcitným úsmevom nabok.

Namiesto toho si môžeme experimentálne predstaviť, že po strede sa zíde koaličná rada. Sadnú si tam Matovič, ktorý sa bojí údajných intríg a gilotíny v rukách Sulíka. Vedľa neho sa rozloží Kollár, ktorý je presvedčený, že po ňom idú Mikulec a NAKA (a ktorý sa nemôže placho obzerať cez rameno, lebo má seknutý krk). Na rohu stola uvidíme ustarostenú Remišovú, ktorú chce vyhnať zo strany Kolíková. A zastaví sa aj vysmiaty vicepremiér Sulík. Na osem minút, lebo – ako je známe – rokovania inde ako v Dubaji ho veľmi nebavia.

O toto, vážení, o toto sa v stredu tak tuho bojovalo.

O pokračovanie stand-up komédie. Tej, pri ktorej už ani skalní diváci nesledujú javisko, ale hodinky.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva