Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. jún 2021

Liberáli v parlamente podvádzajú a ešte si za to tlieskajú

Čo sa dialo na zdravotníckom výbore v súvislosti s potratovými zákonmi.
Liberáli v parlamente podvádzajú a ešte si za to tlieskajú

Zdá sa, že snaha liberálov nekompromisne si presadzovať svoje ideologické videnie sveta už nepozná hranice ani na Slovensku. Rukolapný príklad nastal v týchto dňoch v parlamente. Na rokovanie sa dostal protipotratový zákon poslanca Martina Čepčeka.

Môžeme sa baviť o tom, či bol vhodný čas a či bol dobre odkomunikovaný medzi poslancami. Hoci ja si myslím, že na záchranu ľudského života je vždy vhodný čas, toto nie je teraz témou tohto článku.

Témou je arogantné, nelegitímne, nedemokratické a až – povedzme to priamo - hulvátske správanie liberálov z SAS. V klasickej demokracii sa o návrhu rozhoduje hlasovaním, v slovenskej demokracii podľa strihu SAS sa o návrhu rozhoduje podvodmi a manipuláciou.

To, čo sa udialo na zdravotníckom výbore pri určovaní spravodajcu k Čepčekovmu návrhu, naozaj nemá obdoby. Predsedníčka výboru Jana Bittó Cigániková uviedla bod tak, že sa sama navrhla za spravodajkyňu k predmetnému zákonu.

Nedovolila poslancom predniesť iné návrhy a hneď dala hlasovať. Získala len dva hlasy (svoj a poslanca Lehotského zo Za ľudí), a preto jej návrh neprešiel. Nehovoriac o tom, že podľa procedúry mala dať hlasovať aj kto je proti a kto sa zdržal, ale to nie je podstatné, tie porušenia sú viaceré a závažnejšie.

Keď jej návrh neprešiel, položila rečnícku otázku: „A teraz čo?“ Vzápätí si odpovedala: nevadí, že návrh neprešiel, ja sa aj tak určujem za spravodajkyňu!  A basta, „terazky som predsedkyňa“.

Predsedníčka Bittó Cigániková arogantne zabránila poslancom výboru predkladať iné návrhy. Nedovolila dokončiť hlasovanie vo výbore, aby sa náhodou neukázalo, že všetci ostatní poslanci výboru sú proti jej spravodajcovaniu zákona.

Keď sa slušne prihlásil poslanec Šefčík, že by chcel predniesť iný návrh, odpovedala mu zástupkyňa demokratov z SAS: „Nie je k tomu diskusia.“ Taký istý postup zopakovala aj pri ďalšom protipotratovom zákone z dielne opozičnej ĽSNS. Keď sa niektorí poslanci ozvali, povedala im, že diskutovať môžu po výbore.

Nuž, prekrásny nový svet!

Keby túto primitívnu ukážku zneužitia moci predviedol niekto z konzervatívnych politikov, liberálne médiá by ho rozniesli na kopytách a mali by plné ústa rečí o politickej kultúre, slušnosti, demokracii, právnom štáte atď. Naši ľudia však môžu porušiť všetky pravidlá, lebo oni majú predsa pravdu!

Inzercia

Prečo je spravodajca taký dôležitý? V prvom rade preto, že môže hocikedy vystúpiť v rozprave. Navyše môže vystupovať, koľko chce. V druhom rade preto, že uvádza samotné hlasovanie v pléne.

Podvody z výboru preniesla pani poslankyňa Cigániková aj do pléna. Pri hlasovaní zatajila, že v rozprave zazneli dva procedurálne návrhy na jej výmenu v pozícii spravodajkyne. Bez začervenania pred mikrofónom uviedla, že v rozprave nezazneli nijaké návrhy. Keď sme chceli podať námietku, predsedajúci parlamentu nedovolil zapnúť mikrofón. Námietky sme mohli podať až po hlasovaní, keď už všetko prebehlo podľa liberálno-demokratického plánu, a teda boli bezpredmetné.

Záver: Politička SAS hrubo manipulovala hlasovanie aj vo výbore, aj v pléne. Za toto by nemala zostať ani sekundu v pozícii predsedu výboru NR SR. Namiesto toho, aby tieto jej praktiky všetci odsúdili, viacerí jej kolegovia jej ešte tlieskali. Aká výborná je tá naša Janka, zas im prešla cez rozum!

Priatelia liberáli, rešpektujem váš pohľad na svet. Len si ho nepresadzujte podvodmi a zneužívaním moci. Prečo sa tak bojíte normálneho súboja argumentov a hlasovania? Rešpektujem aj to, keď nájdete medzeru v procedúre a využijete ju. Príkladom je šikovný ťah – nepopieram – poslankyne Jany Bittó-Cigánikovej, keď ako spravodajkyňa naformulovala opačné uznesenie a nikto si to nevšimol. Toto beriem.

Ale podstatné je to, že ho naformulovala ako svojvoľná a nelegitímna spravodajkyňa, ktorá si túto pozíciu krátko predtým vydupala za cenu pošliapania elementárneho práva, bez pripustenia diskusie a bez možnosti hlasovať o iných návrhoch.

Link na spomínaný výbor: 

"DEMOKRATICKÉ" PRAKTIKY PANI PREDSEDNÍČKY NA VÝBORE (16.6.2021) - YouTube

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.