Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 14:17

Krízový štáb

V hre je povinné očkovanie niektorých skupín, rozhodne koaličná rada

V hre je povinné očkovanie niektorých skupín, rozhodne koaličná rada

Foto – TASR

Režim na hraniciach by sa mohol sprísniť od 1. alebo 5. júla. Konrétne opatrenia by mali predstaviť v stredu po rokovaní vlády.

O nastavení režimu na hranciach aj prípadnom povinnom očkovaní určitých skupín obyvateľstva dnes rokoval Ústredný krízový štáb. Konkrétne závery z rokovania však ešte nepredstavili. Urobiť tak chcú v stredu po rokovaní vlády.

O opatreniach sa má dnes večer hovoriť aj na koaličnej rade. 

Režim na hraniciach by sa mohol sprísniť od 1. alebo 5. júla. Minister zdravotníctva potvrdil, že zaočkovaní ľudia budú zvýhodnení. 

Minister vnútra Roman Mikulec vraví, že majú dostatok policajtov, ktorí budú kontrolovať navrátilcov zo zahraničia.

Premiér pripúšťa povinné očkovanie niektorých skupín

Slovensko stále zaostáva v miere zaočkovanosti proti koronavírusu. „Je potrebné, aby sme v tomto pridali, pretože vidíme, že  toto je samotná odpoveď proti delte alebo ktorémukoľvek variantu,“ povedal pred rokovaním ústredného krízového štábu povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Povinné plošné očkovanie obyvateľstva však vylúčil.

V hre je podľa jeho slov aj očkovanie niektorých vybraných skupín, ako napríklad obyvateľov domovov sociálnych služieb.

Zdôraznil, že majú v prípade tretej vlny koronavírusu pripravené viaceré scenáre a protokoly.

„My sme pripravení z hľadiska operatívy. Dôležité je namiešať kokteil opatrení. Len na to treba mať dáta,“ dodal s tým, že očkovanie považuje za najdôležitejšiu „zbraň“. 

Heger považuje za správne, aby sa kontrolovali ľudia na hraniciach. Pripomína, že dôležité je zaregistrovať sa cez eHranicu. Vysvetlil, že tak ich vedia lepšie trasovať. „To nie je žiaden trest, to nie je žiaden hendikep. Práve naopak, potrebujeme si pomáhať, aby sme vedeli, kto s kým a kedy bol v kontakte a aby sme podľa toho vedeli zaviesť karanténu,“ doplnil s tým, že vyzýva ľudí, aby v otázke zdravia nepodvádzali.

Krčméry predpokladá, že ďalšia vlna príde v auguste

Ďalšia vlna pandémie by podľa infektológa Vladimíra Krčméryho mohla prísť v auguste s príchodom dovolenkárov zo zahraničia. Očakáva, že naspäť „do normálnej situácie“ by sa Slovensko mohlo dostať v septembri či októbri.

Predpokladá, že krajina bude lepšie pripravená. Myslí si, že tretia vlna bude mať podobu „tlejúcej choroby“.

Pripustil, že plošné očkovanie proti koronavírusu je predmetom debát.

„Má to svoju logiku, ale naráža to na vyjadrenia, ktoré máme z ministerstva spravodlivosti a z Ústavného súdu, kde je možné akékoľvek, či už povinné testovanie, alebo povinné očkovanie zaviesť len vtedy, ak by bol určitý stupeň výnimočného stavu,“ povedal.

Zároveň hovorí o ľuďoch, ktorí majú právo nebyť infikovaní. Krčméry však hovorí, že téma povinného očkovania dospelých je logická, ale nie je populárna.

Predpokladá však, že by sa mali určité skupiny obyvateľov očkovať. Myslí si, že benefit pre nich bude väčší ako námietky oponentov.

Kovařík: Polícia ja pripravená kontrolovať hranice aj nepretržite

Slovensko má nastavený COVID automat na hranice, sú určené podmienky, aké hraničné priechody budú otvorené a koľko hodín ich bude nutné strážiť. Pred pondelkovým rokovaním ústredného krízového štábu v Bratislave to vyhlásil prezident Policajného zboru Peter Kovařík.

Deklaruje, že polícia je pripravená kontrolovať hranice aj nepretržite, všetko však záleží na pandemickej situácii a rozhodnutí epidemiológov.

Polícia je podľa policajného šéfa pripravená kontrolovať hranice aj v rámci najprísnejšieho režimu, a to 24 hodín sedem dní v týždni.

„Teraz sme v zelenej fáze. Máme kontroly päť hodín cez deň, tri hodiny v noci a navyše dve hodiny aktívnej kontroly, kde sa skontroluje každé jedno auto. Časy sa posúvajú tak, aby nevznikol stereotyp a ľudia neobchádzali jednotlivé hraničné priechody,“ priblížil Kovařík. Kontroly sú podľa jeho slov nastavené inak pre veľké a odlišne pre malé hraničné priechody. Ako tvrdí, kontroly na letiskách sú štandardné pri všetkých príletoch lietadiel na územie Slovenska.

„Ak chceme byť efektívni pri kontrolách na hraniciach, potrebujeme vedieť, odkiaľ osoby prichádzajú. Je to dôležité preto, aby sme nerobili len kontrolu papierov,“ spresnil Kovařík.      

Či bude na hraniciach onedlho platiť najprísnejší režim kontroly, vylúčiť nevie. Požiadavka na to musí podľa neho prísť zo strany Úradu verejného zdravotníctva. „Nebude to záležať na polícii, ale na vývoji pandemickej situácie v Európskej únii i v iných štátoch, prípadne na Slovensku,“ povedal.

Ak sa bude musieť zaviesť najťažší režim, policajný šéf avizuje uzatvorenie časti hraničných priechodov.

Klus: Prísnejšie kontroly na hraniciach sú jedna z alternatív

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa tvrdí, že prísnejší kontrolný režim na hraniciach je jedna z alternatív. Rozhodnúť sa však musí, a to vzhľadom na začiatok letnej dovolenkovej sezóny. 

„Musíme sa poradiť o systémovom riešení, ktoré odbúra aktuálnu neistotu ľudí, ktorí si chcú naplánovať dovolenky, či našich pendlerov. Otvorene sa musíme porozprávať, čo s deťmi do 18 a 12 rokov,“ skonštatoval Klus.

Priznáva však, že bez permanentných kontrol na hraniciach nebude možné skontrolovať, z akých krajín ľudia na Slovensko prichádzajú. Inšpiráciou podľa neho môže byť aj susedné Rakúsko.

„To už niekoľkokrát avizovalo, že obmedzí sprísnené kontroly, ale stále sa tvoria na hraniciach kolóny. Rakúskej polícii aktívne vypomáhajú s kontrolou aj vojaci,“ uviedol štátny tajomník.

Ak to Slovensko bude myslieť s kontrolou hraníc vážne, musí podľa neho nastaviť taký režim, aby to nefungovalo ako v súčasnosti.

„Mnohí ľudia si totiž navzájom dávajú vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie. Obchádzajú systém,“ podotkol. Pendleri to podľa Klusa nebudú mať jednoduché a aj o nich bude rokovať ústredný krízový štáb. Štátny tajomník si vie predstaviť pri tejto skupine ľudí pravidelné bezplatné testovania. „Ako to bolo v predchádzajúcom období,“ spresnil.

Diskutovať sa bude aj o dostupnejšom PCR testovaní pre občanov, keďže podľa Klusa antigénovému testovaniu do istej miery zrejme „odzvonilo“.

Štátny tajomník potvrdil, že na ministerstve zahraničných vecí riešia aj problém zahraničných Slovákov, ktorí sa nechali v cudzine zaočkovať, no nevedia sa dostať k potvrdeniu o vakcinácii a majú problém s COVID passom.

„Pracovne sme to nazvali virtuálne očkovacie centrum. Budeme súčinní v tejto veci. Čelíme viacerým problémom. V Spojených štátoch amerických sa len rukou potvrdzujú potvrdenia o očkovaní. Budeme sa musieť s tým nejako popasovať. Veľmi by nám pomohlo, keby sme vďaka európskym COVID certifikátom mohli prepojiť databázy s Veľkou Britániou, so Spojenými štátmi americkými či inými krajinami," skonštatoval.

 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovenskí futsalisti remizovali vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s Poľskom 2:2. Slovenský nováčik na šampionáte zaknihoval historický zisk bodu a živí šancu na postup do štvrťfinále. Zabojuje oň vo svojom treťom zápase základnej C-skupiny v sobotu 29. januára s Chorvátskom v Groningene. (tasr)

pred 3 hodinami

„Čím je viac pozitívnych, tým máme viac prípadov bizarných efektov prekonania covidu. Napríklad stratu čuchu, keď ho človek úplne stratí. Mnohí si ani neuvedomujú, že hľadanie si partnera a sexualita sú veľmi závislé práve od čuchu. Ľudia bez čuchu majú problém nájsť si partnera, problém fungovať s ním a strácajú aj pôžitok z jedla,“ hovorí otorinlaryngológ Pavol Šurda, ktorý pôsobí v nemocnici v Londýne.

pred 4 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva