Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. jún 2021, 12:49

Vatikán

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s pápežom

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa stretol s pápežom

Foto: TASR/AP

Blinken je prvým vysokopostaveným predstaviteľom Bidenovej administratívy, ktorý sa stretol s úradujúcou hlavou Katolíckej cirkvi.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa v pondelok vo Vatikáne stretol s pápežom Františkom. Audiencia podľa hovorcu Svätej stolice Mattea Bruniho trvala približne 40 minút, pričom ministrovi bola umožnená aj súkromná prehliadka Sixtínskej kaplnky.

Blinken je prvým vysokopostaveným predstaviteľom administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý sa stretol s úradujúcou hlavou Katolíckej cirkvi.

V polovici júna sa síce objavila informácia, že František by sa mal stretnúť so samotným Bidenom počas jeho európskeho turné, tá sa však napokon ukázala ako nepravdivá.

„Som nesmierne vďačný pápežovi Františkovi za jeho líderstvo a odhodlanie bojovať proti klimatickej kríze a podporovať ľudské práva a ľudskú dôstojnosť po celom svete,“ napísal Blinken po stretnutí na Twitteri.

Vatikánsky hovorca Bruni uviedol, že stretnutie sa nieslo v srdečnej atmosfére a pre Svätého Otca bolo „príležitosťou zaspomínať si na cestu podniknutú v roku 2015 a vyjadriť svoju lásku a pozornosť ľudu Spojených štátov amerických“.

Inzercia

Bližšie informácie o témach, o ktorých pápež s ministrom diskutovali, však Vatikán neposkytol.

Po stretnutí s pápežom si Blinken s členmi svojej delegácie sadol za rokovací stôl so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Gallagherom. Jednou z tém diskusie bola podľa Blinkenovho hovoru Neda Pricea situácia v oblasti ľudských práv a náboženských slobôd v Číne, uviedol National Catholic Reporter.

V utorok čaká Anthonyho Blinkena stretnutie ministrov zahraničných vecí G20 v Matere na juhu Talianska.

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Rada prokurátorov sa nezúčastňuje na pracovnej skupine pre obnovu dôvery v právny štát, ktorej zriadenie schválila Bezpečnostná rada. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry. Prokurátorská rada neparticipuje na týchto rokovaniach „so zreteľom na oprávnenia Rady prokurátorov SR, vyplývajúce zo zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry“. (tasr)

pred 3 hodinami

Národná rada odmietla Pellegriniho deklaráciu k referendu za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov. Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia. Aj týmto spôsobom chceli dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. (tasr)

pred 3 hodinami

Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov

Išlo o významnú a dominantnú organizovanú skupinu pôsobiacu na území Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti.

POLICAJTI ZADRŽALI HLAVU ORGANIZOVANEJ SKUPINY AJ S OSTATNÝMI JEJ ČLENMI Policajti Národnej jednotky boja proti...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 23. septembra 2021

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva