Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. jún 2021

Suscipe, Domine

Vezmi si, Pane, a prijmi celú moju slobodu, moju pamäť, môj rozum a moju vôľu. Všetko, čo mám a čo vlastním, Ty si mi dal, Tebe, Pane,  to vraciam, všetko je tvoje, nakladaj s tým celkom podľa svojej vôle.

 

Padla, informatiku opäť vešiam na klinec, na bajku som za chvíľu doma. Presedlám, autom štvrť hoďky cesty a pred večerom ešte stíham prebehnúť sa zo Smokovca cez Polianku smerom na Sliezsky. Paráda, chladný vánok  z doliny po letnej horúčave je lepší ako orosené pivko.

Čaro doliny a blízkeho velikána Tatier vyprázdňuje myseľ. Nastavujem sa do módu  repeat: chválim Ťa Pane, ďakujem Ti, klaniam sa Ti, milujem Ťa, Ty si môj Spasiteľ, Ty si môj Pán...

Manželka, deti, vnúčatá, zamestnanie, všetko  OK , úplná pohoda. Nič nebráni  vysloviť  úprimné Suscipe, Domine:  

„Vezmi si, Pane, a prijmi celú moju slobodu, moju pamäť, môj rozum a moju vôľu. Všetko, čo mám a čo vlastním, Ty si mi dal, Tebe, Pane,  to vraciam, všetko je tvoje, nakladaj s tým celkom podľa svojej vôle.“

Len pár dní  uplynie a všetko sa dramaticky mení. V rukách držím po prvotnom vyšetrení  diagnostický záver:  D48.5 Nádor s neurčitým alebo neznámym správaním: koža.

Domine, ja som to Suscipe myslel vážne a Ty si to vážne prijal. Dovolil si to. Mám D48.5. Aj teraz Ťa mám chváliť?

Cestou z nemocnice sa stretám s kaplánom Máriom. Na rozlúčku mi prisľúbi, že sa bude za mňa modliť.

Po pár hodinách mi Pán pripomína  svoje prisľúbenie, raz mi už zachránilo život:

„Je niekto z vás chorý? Nech si zavolá starších Cirkvi nech sa nad ním modlia a mažú ho olejom v Pánovom mene. Modlitba s vierou uzdraví chorého.“ /Jak 5,14-18/

Nečakám, na mobile vytáčam číslo fary, ozýva sa Mário a s mojou prosbou ochotne súhlasí. Po večernej sv. omši  v bočnej kaplnke mi kladie ruky na hlavu, dlho sa modlí a maže ma olejom.

O pár dní mám ísť na konzílium. Beriem vietor z plachát Zlého, útočí svojou overenou zbraňou -  strachom. Opakujem si slová, ktorá mi dávnejšie adresoval páter Michal:  „Som stále s tebou, nikdy ťa neopustím“.

Domine, ja som to Suscipe myslel vážne, si mojim  Pánom. Viem, Ty máš moc nad všetkým, si verný svojmu slovu, slovám žalmistu:

„Moja sila a chvála je Pán, on sa mi stal záchrancom.“ /Ž 118,14/

„I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou. Tvoj prút a tvoja palica, tie sú mi útechou.“  /Ž 23,4/

„Budem ťa, Pane, oslavovať, že si ma vyslobodil a že si nedovolil, aby sa moji nepriatelia radovali nado mnou.“ /Ž 30,2/

„Oslavovať ťa chcem, Bože, môj kráľ, a tvoje meno velebiť navždy a naveky.

Inzercia

Budem ťa velebiť každý deň a tvoje meno chváliť navždy a naveky.

Veľký si, Pane, a veľkej chvály hoden, tvoju veľkosť nemožno preskúmať.

Z pokolenia na pokolenie ide chvála tvojich skutkov a všetky pokolenia ohlasujú tvoju moc. /Ž 145,1-4/

 

Nastavujem sa do módu  repeat:  chválim Ťa Pane, ďakujem Ti, klaniam sa Ti, milujem Ťa, Ty si môj Spasiteľ, Ty si môj Pán.  

D48.5 – pre mňa ďalší dôvod na Ruženec chvál.

 

 

 

                 

 

               

 

 

 

Zatiaľ sa mi nedarilo vyrobiť perpetuum mobile pre dvoch, na lietanie v oblakoch. Návod už mám: jeden máva krídlami, druhý do nich fúka; nik sa neunaví, navzájom striedajú sa. Za ruky sa držať musia, ináč nepoletia.

Odporúčame

Blog
Človek - najväčší zázrak na Zemi

Človek - najväčší zázrak na Zemi

Medzi všetkými divmi, s ktorými sa možno na Zemi stretnúť, nič nie je úžasnejšie ako ľudský mozog. Vezmite si takýto príklad: Každú sekundu prúdi do mozgu z rôznych zmyslových orgánov informačný tok asi 100 miliónov bitov.

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.