Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. jún 2021, 16:01

Tlak na Vatikán

Kanada žiada pápeža o ospravedlnenie po nálezoch pozostatkov detí pri školách

Kanada žiada pápeža o ospravedlnenie po nálezoch pozostatkov detí pri školách

Ľudia kladú detské topánky pred Kostol sv. Františka Xaverského v Kahnawake v kanadskej provincii Québec. Foto - TASR/AP

V krajine zhoreli v sobotu ďalšie dva katolícke kostoly, čo môže súvisieť práve s objavenými hrobmi detí.

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval v piatok miestneho času pápeža Františka, aby sa ospravedlnil za úlohu katolíckej cirkvi, ktorá spravovala internátne školy pre domorodé obyvateľstvo Kanady.

Stalo sa tak po tom, čo bolo v masových hroboch objavených už takmer 1 000 neidentifikovaných tiel žiakov. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

"Hovoril som osobne s Jeho Svätosťou, pápežom Františkom, aby som mu naliehavo ukázal, aké dôležité je nielen to, že sa ospravedlní, ale že toto ospravedlnenie pôvodným Kanaďanom prednesie na kanadskej pôde," povedal Trudeau na tlačovej konferencii.

"Viem, že vedenie katolíckej cirkvi hľadá a aktívne sa zaoberá tým, aké kroky (v tejto veci) môže podniknúť," dodal s tým, že mnohí katolíci naprieč krajinou si želajú, aby cirkev v tejto záležitosti zohrala pozitívnu úlohu.

Na správu o objavení telesných pozostatkov indiánskych detí reagoval pápež František pri modlitbe Anjel Pána 6. júna. Vyzval politické i náboženské autority Kanady pokorne sa nasadiť v procese zmierenia a uzdravenia.

Na pozemku niekdajšej internátnej cirkevnej školy v meste Marieval v provincii Saskatchewan, sa našlo približne 751 neoznačených hrobov. Len niekoľko týždňov predtým objavili pozostatky 215 detí pochovaných na pozemku bývalej rezidenčnej školy v meste Kamloops v provincii Britská Kolumbia.

Celkovo existovalo v Kanade v rokoch 1831 - 1996 okolo 139 rezidenčných škôl, ktoré boli prevádzkované väčšinou katolíckou cirkvou. Nútene bolo do nich zapísaných približne 150 000 detí indiánov, inuitov a Métisov.

Zhoreli ďalšie dva katolícke kostoly

V oblasti s pôvodnými obyvateľmi v západnej Kanade zhoreli v sobotu ďalšie dva katolícke kostoly. Britský portál BBC dodáva, že v kostoloch začalo horieť v priebehu jednej hodiny.

Polícia uviedla, že obidve budovy boli úplne zničené a požiare považuje za podozrivé. Minulý pondelok zničil požiar v tejto provincii ďalšie dva katolícke kostoly.

"Vyšetrovanie pondelkových požiarov aj týchto dvoch nových požiarov prebieha bez zatknutí či obvinení,“ uviedla Kráľovská kanadská jazdná polícia.

Inzercia

K požiarom došlo práve v čase, kedy sa v blízkosti bývalej internátnej cirkevnej školy pre deti pôvodných obyvateľov v západnej Kanade našli stovky neoznačených hrobov.

Kanadskí biskupi: Pravda musí vyjsť na povrch

„Pravda o minulosti, akokoľvek by bola bolestná, musí vyjsť na povrch, pretože jedine pravda vedie k zmiereniu,“ reagovali kanadskí biskupi oblasti Saskačevan (Saskatchewan) na smutnú správu o objavení 751 anonymných hrobov na pôde bývalej internátnej katolíckej školy pre indiánske deti v Marievale.

Nájdenie hrobov otvorilo problém krutej asimilácie pôvodného obyvateľstva Kanady, ktorú osobitná kanadská Komisia pre pravdu a zmierenie nazvala „kultúrnou genocídou“.

Biskupi Saskačevanu spolu s predsedom Konferencie biskupov Kanady Richardom Gagnonom a arcibiskupom tamojšej diecézy Regina vyjadrujú solidaritu ľudom, ktorí prežili spomínané násilie, ako aj ich rodinám. Zároveň vyjadrujú vôľu spolupracovať s komunitami domorodcov na tom, aby bolo do všetkých prípadov vnesené svetlo na uzdravenie rán.

„Sme tu, aby sme počúvali vaše návrhy na obnovenie vzťahov, riešenie požiadaviek spravodlivosti a prácu pre spravodlivejšiu spoločnosť,“ píšu.

Biskupi pristúpili k požiadavke lídrov tzv. prvotných národov o spoluprácu v troch oblastiach - pravda, pokánie a spravodlivosť -, s ktorou sa obrátili na všetky kanadské inštitúcie. „Sme pohnutí a pevne podporujeme túto pozíciu a usilujeme sa kráčať po vašom boku a byť s vami,“ dodávajú biskupi.

Kanadskí biskupi, ktorí venovali osobitnú modlitbu na tento úmysel 21. júna – vo výročný Deň domorodého obyvateľstva Kanady, začiatkom mesiaca oznámili, že sa usilujú o realizáciu stretnutia lídrov pôvodného obyvateľstva s pápežom Františkom vo Vatikáne.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 11 hodinami

Líder OĽaNO a bývalý minister financií Igor Matovič na mítingu na Orave avizoval „veľmi pozitívne prekvapenie pre domácnosti“ v súvislosti s cenami elektriny. „Ceny budú veľmi dobré až do roku 2027,“ uviedol Matovič. „Budeme naozaj európsky unikát,“ dodal s tým, že dohodu so Slovenskými elektrárňami vláda oznámi ešte tento týždeň.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.