Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2021, 13:13

Kanadský parlament schválil zákaz konverznej terapie pre LGBT ľudí

Zákon zahŕňa zákaz tejto praktiky u maloletých, či už by bola vykonaná v Kanade alebo v zahraničí.

Poslanci dolnej komory kanadského parlamentu odhlasovali návrh zákona na zákaz tzv. konverzných terapií, ktorých cieľom je zmena pohlavnej orientácie či rodovej identity príslušníkov komunity LGBT.

V stredu o tom informovala agentúra AFP.

V prospech návrhu zákona sa väčšina poslancov vyslovila ešte v utorok. Viac ako polovica poslancov opozičnej Konzervatívnej strany však za zákaz nehlasovala, a to napriek podpore tomuto návrhu zo strany svojho vedenia. O návrhu zákona bude následne hlasovať horná komora parlamentu.

Návrh zákona zahŕňa zákaz tejto praktiky u maloletých, či už by bola vykonaná v Kanade alebo v zahraničí, približuje AFP.

Zároveň má zabrániť tomu, aby dospelé osoby podstúpili konverznú terapiu proti svojej vôli. Zákazom chcú poslanci tiež dosiahnuť, aby žiadna osoba nemohla konverznú terapiu propagovať či na nej zarábať.

Ako píše AFP, tento krok je považovaný za víťazstvo menšinovej vlády premiéra Justina Trudeaua, ktorého Liberálna strana zákaz konverznej terapie prisľúbila ešte počas predvolebnej kampane v roku 2019.

Inzercia

Kanadský minister spravodlivosti David Lametti na Twitteri napísal, že v prípade, ak tento návrh prejde, kanadský zákon týkajúci sa konverznej terapie sa stane "najprogresívnejším a najkomplexnejším na svete".

Znenie návrhu zákona definuje konverznú terapiu ako "praktiky, liečbu či služby navrhnuté za účelom zmeny pohlavnej orientácie jedinca na heterosexuálnu (orientáciu)" alebo za účelom "zmeny rodovej identity na cisrodovú", či "zníženia neheterosexuálnej pohlavnej príťažlivosti alebo sexuálneho správania", približuje AFP.

Vo viacerých krajinách sveta sa konverzné terapie praktikujú aj v súčasnosti, pričom jedinci sú vystavovaní bitkám, znásilňovaniu, elektrošokom, verbálnemu ponižovaniu či ďalším formám fyzického, psychického alebo sexuálneho násilia, píše sa v nezávislom posudku pre Organizáciu Spojených národov (OSN).

Z nedávneho prieskumu vyplýva, že konverznej terapii bolo v Kanade podrobených 47-tisíc mužov, ktorí sa hlásia k členstvu v komunite LGBT.

Obdobný návrh zákona v Kanade predstavili už v marci 2020. Napriek podpore väčšiny poslancov parlamentu sa nepodarilo návrh odsúhlasiť ešte pred letnou prestávkou a následne legislatívne dianie v krajine pohltila pandémia koronavírusu, dopĺňa AFP.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 7 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.