Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2021, 10:16

V utorok pokračuje schôdza, poslancov čaká ešte väčšina bodov programu

Témou bude napríklad rokovanie o znižovaní dôchodkov predstaviteľom komunistického režimu či poskytnutí jednorazového príplatku účastníkom národného boja za oslobodenie vo výške 630 eur, ako aj novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Poslanci Národnej rady pokračujú v utorok v rokovaní 32. schôdze parlamentu. Z vyše 80-bodového programu stihli v uplynulom týždni prebrať cez 20 návrhov.

V utorok ráno by sa mali poslanci venovať návrhom z dielne rezortu zdravotníctva. Jedným z nich je návrh zákona o Národnom inštitúte pre hodnotu a technológie v zdravotníctve. Ďalším je zas novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Tá hovorí o rozšírení Národného registra zdravotníckych pracovníkov o ďalšie údaje a tiež o vytvorení Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti.

Poslanci by tiež mali na schôdzi odhlasovať novelu zákona, podľa ktorej by mali mať zubní lekári stanovenú minimálnu hodinovú mzdu vo výške 12 eur za výkon zubno-lekárskej pohotovostnej služby.

Definitívne tiež majú rozhodnúť o tom, či sa zakáže držanie psa na reťazi mimo verejných priestranstiev.

V prvom čítaní je viacero poslaneckých noviel. Poslanci chcú napríklad posilniť právomoci generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom, predložili tiež viaceré návrhy z envirooblasti.

Koaliční poslanci chcú zaviesť mechanizmus na refundáciu nákladov sanácie envirozáťaže.

Inzercia

Poslanci strany Hlas zas navrhujú príspevok vo výške 1,30 eura na každé dieťa za každý deň, v ktorom sa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v škôlke alebo vyučovaní v základnej škole a odobralo stravu.

Miroslav Kollár, exposlanec Za ľudí predložil návrh zákona o hmotnej zodpovednosti.

Na programe schôdze je aj návrh novely, ktorou by mohla vzniknúť služba starostlivosti o deti v detskej skupine. Spočívala by v opatrovaní dieťaťa v skupine od jedného roku do začatia povinného predprimárneho vzdelávania. Ďalší návrh legislatívy predpokladá, že by sa pre materské a základné školy mohla zaviesť nová kategória odborného zamestnanca - školská zdravotná sestra.

Plénum má tiež rokovať o novele zákona o ochrane osobných údajov, z ktorej chcú koaliční poslanci vyňať okruh osobných údajov zosnulých osôb. Odôvodňujú to bariérami napríklad pri budovaní pietnych pamätníkov i pri vedení virtuálnych cintorínov, archívov či dokumentácie vojnových zločinov.

Prerokovať by mali poslanci i návrh štátneho záverečného účtu SR za minulý rok, program stability SR na roky 2021 až 2024, ako aj výročnú správu Slovenského pozemkového fondu či výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)