Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2021, 07:41

Podľa Tomáša podozrenia z manipulovania vyšetrovania káuz vedú k Matovičovi

Podľa Tomáša podozrenia z manipulovania vyšetrovania káuz vedú k Matovičovi

Erik Tomáš. Foto - TASR/Jakub Kotian

Gyimesi z OĽaNO spochybňuje tvrdenia, že by koalícia stála za manipuláciou vyšetrovaní. Nepovedal však, či SIS podozrieva z rozohrávania spravodajských hier.

Problémom pri pochybnostiach plynúcich zo správy Slovenskej informačnej služby je, že sa vôbec niečo také ako manipulácia vyšetrovania káuz skupinou v rámci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) môže diať. Sú tu aj informácie, že všetky nitky vedú k lídrovi OĽANO Igorovi Matovičovi. Vyhlásil to opozičný poslanec Hlasu Erik Tomáš v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Koaličný poslanec György Gyimesi (OĽaNO) deklaroval, že všetky pochybnosti sa vyšetrujú a koná aj inšpekcia ministerstva vnútra. Problémom by podľa neho bolo, keby orgány nekonali.

Odmieta vyjadrenia opozície o martýroch vo väzbe. Podčiarkol, že kauzy vyšetrujú ľudia, ktorí do polície neprišli s novou vládou, ale sú v nej roky.

"Gyimesi síce hovorí, že sa vyšetruje, ale nehovorí aj to B. Problém je to, že sa to vôbec možno deje a je tu takáto skupina. Keď sa toto preukáže, je to šialené. Dokonca máme informácie, že všetky nitky vedú k šéfovi vášho hnutia Igorovi Matovičovi," vyhlásil Tomáš s tým, že ak sa to potvrdí, mala by padnúť celá vláda.

V súvislosti s podozreniami plynúcimi zo správy SIS dodal, že sú len dve možnosti - buď je správa pravdivá a takáto skupina tu pôsobí, alebo ide o vojnu medzi tajnou službou, Národnou kriminálnou agentúrou a prokuratúrou. Obe možnosti považuje za zlé a hovorí o rozpade právneho štátu.

Podčiarkol, že každý by mal mať právo na spravodlivý proces. Gyimesi spochybňuje tvrdenia, že by koalícia stála za manipuláciou vyšetrovaní.

"Tu sa nestalo, že prišlo komando 20 vyšetrovateľov, ktorí krágľujú opozíciu. Sú to tí istí vyšetrovatelia, ktorí tam boli celý čas," povedal. Deklaroval, že verí SIS aj polícii. Nemyslí si, že SIS treba "postaviť na zelenej lúke" odznova. Nepovedal však, či ju podozrieva z rozohrávania spravodajských hier.

Ozrejmil, že tajná služba pracuje s informáciami, ktoré majú OČTK vyhodnotiť. "Keď to vyhodnotia tak, že sú relevantné a zakladajú dôvod na začatie trestného stíhania, tak začnú trestné stíhanie," dodal.

Tomáš sa ohradil voči náznakom, že za súčasnú situáciu v silových zložkách je zodpovedná bývalá vláda. Poznamenal, že verejnosť nemôže koalícia touto tézou presviedčať aj vzhľadom na to, že situácia má škodiť práve nominantom bývalej vlády. "Táto skupina mohla vzniknúť len na objednávku tejto vlády," myslí si.

Gyimesi odmieta, že pokračujú v "kultúre našich ľudí",Tomáš to vidí inak

György Gyimesi si nemyslí, že súčasná koalícia pokračuje v kultúre "našich ľudí", povedal v súvislosti s navrhovanými zmenami právomocí generálneho tajomníka služobného úradu (GTSÚ), ktorý by po novom mohol odvolať človeka z riadiacej pozície aj bez udania dôvodu.

Kritizoval, že predchádzajúce vlády v týchto funkciách zabetónovali svojich ľudí, ktorých nemožno odvolať, ani ak urobia niečo neprípustné.

Inzercia

Erik Tomáš z Hlasu hovorí, že koalícia nedodržala svoje sľuby o transparentných výberových procesoch ľudí do funkcií, o odpolitizovaní štátnej správy a o dosadzovaní odborníkov na jednotlivé funkcie.

"Čo je väčšia politizácia, ako keď sa za bývalých vlád príjme zákon, že človeka nemôžete prepustiť ani vtedy, keď urobí niečo neprípustné," hovorí Gyimesi. Tvrdí, že koalícia nepokračuje v kultúre tzv. našich ľudí a dokázala to podľa neho aj pri výbere prednostov okresných úradov. Tie označil za transparentné.

Zároveň poznamenal, že prednosta je politickou nomináciou, keďže je predĺženou rukou ministra vnútra. Osobne by im ale posilnil kompetencie, pretože podľa neho nemôžu ani "prijať a prepustiť vlastnú upratovačku".

Na otázku, či kroky koalície nie sú krokmi späť, keďže chcela odpolitizovať štátnu správu, Gyimesi reagoval, že to nemajú ako inak urobiť, keď všetci vo funkciách sú nominantmi Smeru.

Tomáš to s "kultúrou našich ľudí" vidí inak. "Oni (koalícia, poznámka TASR) ju povýšili na vyššiu úroveň, zamorujú štátnu správu ich ľuďmi," vyhlásil.

OĽaNO si podľa neho do funkcií obsadilo amatérov. Spochybnil výber prednostov okresnúých úradov. "Sú to politickí nominanti, vyberali ich poslanci. Je mi ľúto, že ste sľubovali voličom niečo iné," podotkol.

Poukázal aj na nízku dôveru občanov vo vládu i na pokles preferencií OĽaNO. Nedávne hlasovania o dôvere ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi a ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej podľa neho svedčia o rozbitosti koalície.

Gyimesi priznal, že majú občas nezhody, no vždy sa dajú vyriešiť. V porovnaní s bývalou vládou tú dnešnú podľa neho nedrží pokope biznis, ale zodpovednosť za krajinu.

Tomáš tvrdí, že je to presne naopak a poukázal napríklad na nákup antigénových testov od trnavskej firmy, ktorá má byť napojená na predstaviteľov koalície.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)