Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2021, 13:46

Cieľom Konferencie o budúcnosti Európy je nájsť riešenia na nové výzvy EÚ

Európska komisia pod vedením Jeana-Clauda Junckera ešte v roku 2017 prezentovala päť možných scenárov vývoja v tzv. bielej knihe.

Otváracie plenárne zasadanie Konferencie o budúcnosti Európy sa začne v sobotu v Štrasburgu. Hlavným cieľom a poslaním tejto konferencie je rozvíjať dialóg s občanmi Európskej únie v snahe nájsť riešenia nových výziev, ako aj posilniť európsku identitu a solidaritu.

Odchod Spojeného kráľovstva a kríza spojená s pandémiou COVID-19 ešte viac zvýraznili potrebu opätovne zadefinovať smerovanie EÚ a tiež nevyhnutnosť reformovať druhú najväčšiu ekonomiku sveta s viac ako 446 miliónmi obyvateľov. Lídri troch hlavných inštitúcií EÚ tak 10. marca 2021 v Bruseli podpísali spoločné vyhlásenie o Konferencii o budúcnosti Európy.

Signatári spoločného vyhlásenia – predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a v mene portugalského predsedníctva v Rade EÚ portugalský premiér António Costa – podpisom spoločnej deklarácie potvrdili realizáciu ojedinelého procesu, ktorý umožní občanom členských krajín Únie zúčastniť sa na pretváraní spoločných európskych politík a inštitúcií EÚ. Súčasne sa zaviazali, že termínom spustenia Konferencie bude 9. máj 2021.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok po podpise deklarácie uviedol, že konferencia je vítaným prostriedkom na dôkladné zhodnotenie aktuálneho stavu Únie a osobitne schopnosti riešiť potreby a požiadavky tak našich občanov, ako aj občanov ďalších členských štátov Únie.

Konferenciu o budúcnosti Európy slávnostne inaugurovali príznačne 9. mája na Deň Európy v rokovacej sále Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Rečníci vo svojich vystúpeniach poukázali najmä na to, že táto konferencia je pre občanov veľkou príležitosťou zapojiť sa do formovania spoločnej budúcnosti. "Musíme načúvať všetkým hlasom – či už sú pochvalné, alebo kritické. Verím, že táto konferencia je naozajstnou príležitosťou spojiť všetkých Európanov okolo spoločných ambícií do budúcnosti," povedala von der Leyenová.

Konferencia, ktorá je prvým takýmto podujatím, predstavuje jedinečnú príležitosť na diskusiu s občanmi o výzvach a prioritách Európy. Zapojiť do nej sa môžu občania zo všetkých krajín Únie bez ohľadu na svoje postavenie, pričom európske, národné, regionálne a miestne orgány, ako aj občianska spoločnosť a iné organizácie plánujú usporiadať rôzne podujatia.

Občania môžu v rámci debát využívať viacjazyčnú digitálnu platformu. Tá sa má stať "ústredňou demokratickej diskusie" a zhromažďovať všetky úvahy občanov na jednom mieste. Cieľom je maximalizovať účasť, podporiť diskusiu medzi občanmi a zabezpečiť prístupnosť a transparentnosť konferencie. Konferencia o budúcnosti Európy by mala dospieť k záverom a poskytnúť usmernenia pre budúcnosť EÚ najneskôr na jar 2022.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami

Počasie: Bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Veľmi teplo a miestami dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou okolo 27 st. (shmú)

pred 10 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia