Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 23:20

ME v basketbale

Slovenské basketbalistky zvíťazili po dráme nad Bieloruskom 58:54

Slovenské basketbalistky zvíťazili po dráme nad Bieloruskom 58:54

Strieľajúca Miroslava Praženicová. Foto: fiba.basketball

Zverenky trénera Juraja Suju dokázali v defenzívne ladenom zápase vo Valencii ustáť nápor súpera a do tabuľky si zapísali prvé dva body.

Slovenské basketbalistky zvíťazili vo svojom druhom vystúpení na 38. majstrovstvách Európy nad Bieloruskom 58:54. V A-skupine tak majú na svojom konte jednu výhru a jednu prehru.

Záverečný súboj v základnej skupine ich čaká v nedeľu o 21.00 h proti domácemu Španielsku.

V druhom piatkovom stretnutí A-skupiny domáce Španielky zvíťazili nad Švédkami hladko 76:55. Všetky štyri tímy tak majú po dvoch zápasoch na konte zhodne tri body. Zo skupín postúpi priamo do štvrťfinále iba víťaz, tímy na druhom a treťom mieste čaká súboj o účasť v tejto fáze turnaja.

A-skupina (Valencia):
SLOVENSKO - Bielorusko 58:54 (28:26)
Slovensko: Jakubcová 16, Dudášová 13, Praženicová 12, Oroszová 5, Stašová 0 (Moravčíková 5, Páleníková 4, Sujová 3, Remenárová 0)
Bielorusko (najviac): Bentleyová 17, Popovová 13, Veremenkovová 12.
TH: 12/10 - 13/8, fauly: 16 - 13, trojky: 6 - 4, štvrtiny: 13:14, 15:12, 11:11, 19:17, rozhodovali: Teixeirová (Por.), Praksch (Maď.), Ortisová (Fr.).

Slovenky mali vynikajúci vstup, dvojica Jakubcová a Praženicová sa postarala o to, že slovenský výber sa ujal v zápase vedenia 6:0. Zvládnutý úvod dodal zverenkám Juraja Suju potrebné sebavedomie, svedomitá defenzíva a efektívny útok platil v prvej štvrtine na Bielorusko.

Súper sa však postupne doťahoval, napokon po dobrej koncovke vyhral úvodnú časť tesne 14:13. V druhej 10-minútovke zabrala Bentleyová s Popovovou a už sa zdalo, že sa bude opakovať rovnaký scenár ako v tretej štvrtine štvrtkového duelu so Švédskom.

Inzercia

Lenže slovenské družstvo sa rýchlo otriaslo z bieloruského tlaku a 10 bodmi v sérii nielenže zmazalo manko, ale opäť sa dostalo do vedenia. Rozháranejší basketbal plný prerušení slovenskému kolektívu vyhovoval, na polčasovú prestávku šiel za priaznivého stavu 28:26.

Slovenský tím mal dobrý nástup do druhého polčasu, podarilo sa mu pokračovať v dobrej a behavej hre. Pokračovalo aj budovanie vedenia, x-faktorom bola v tejto fáze zápasu Dudášová a dobrá defenzíva.

Lenže v koncovke prišlo chvíľkové poľavenie a Bielorusko takmer kompletne zmazalo manko. Pred záverečnou periódou viedlo Slovensko už len tesne 39:37. Vo štvrtej štvrtine sa pridalo na oboch stranách v ofenzíve, tímy bojovali o každý bod. Žiaden z tímov sa nedokázal dostať do výraznejšieho trháku.

Slovenky v kľúčových momentoch nespanikárili a Bielorusko nepustili do vedenia. Navyše v koncovke mali pevné nervy z čiary trestných hodov, čo ich napokon k premiérovému víťazstvu na tohtoročných ME.

Hlasy po zápase:
Peter Jankovič, asistent trénera SR: „V prvom rade veľká gratulácia dievčatám za to, ako pristúpili hlavne k zápasu po štvrtkovom nevydarenom stretnutí. To, čo sme si pred zápasom povedali, sme sa snažili plniť úplne od začiatku až do konca. V tomto zápase sme prežili aj ťažšie momenty. Klobúk dole za veľkú bojovnosť. Možno to bolo presne aj tým, ako povedal aj tréner, že to bola akási nováčikovská daň a nervozita z prvého zápasu. Ukázali sme, že basketbal vieme hrať, keď hráme ako kolektív na ihrisku a na lavičke. Super, máme jeden deň voľna, oddýchneme si a v nedeľu si zahráme o víťazstvo v skupine."
Sabína Oroszová, hráčka SR: „Som veľmi hrdá na moje spoluhráčky. Myslím si, že každá z nás prispela k tomuto víťazstvu, či už to bolo energiou, bodmi, obranou. Ukázali sme, prečo tu sme a chceme v tejto hre pokračovať. Chceme sa takto prezentovať."
Miroslava Praženicová, hráčka SR: „Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Konečne sme plnili to, čo sme mali dohodnuté a v podstate sme sa celé dva roky snažili na tom pracovať."
Natalia Trofimovová, trénerka Bieloruska: „Súhlasím s hodnotením Alexandry. Asi sme boli unavení. Mali sme problémy v útoku. Mali sme nízku úspešnosť streľby, nepremenili sme mnoho ľahkých striel. Toto bol hlavný dôvod."
Alexandra Tarasovová, hráčka Bieloruska: „Opäť raz veľmi tesný zápas s malým počtom bodov. Trochu sme boli unavení zo zápasu proti Španielsku, ktorý sme hrali vo štvrtok večer. Myslím si, že Slovensko malo viac energie ako my. To rozhodlo toto stretnutie."

Dnes treba vedieť

pred 41 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 49 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia