Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 22:23

Trajektória pandémie v Afrike je veľmi znepokojujúca, tvrdí WHO

Trajektória pandémie v Afrike je veľmi znepokojujúca, tvrdí WHO

Chlapec kráča po zaplavenej ulici okolo nápisu, ktorý vyzýva ľudí, aby sa dali očkovať proti ochoreniu Covid-19 v chudobnej štvrti Kibera v Nairobi. Foto TASR/AP

Náhly nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom v niektorých častiach Afriky mohlo spôsobiť nerovnomerné rozdeľovanie vakcín na celom svete.

Uviedla to v piatok podľa agentúry AFP Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Krízový koordinátor WHO Mike Ryan na brífingu v Ženeve spresnil, že počet infikovaných sa minulý týždeň v Libérii, Zambii, Zimbabwe a Rwande zdvojnásobil. Podľa neho je to dôsledok súčasného nespravodlivého rozdelenia vakcín a konštatoval, že „trajektória (pandémie) je veľmi znepokojujúca“.

Ryan pripomenul, že proti covidu bola v Afrike napriek opakovaným výzvam WHO očkovaná iba veľmi malá časť populácie. „Za túto nerovnosť zaplatíme vysokú cenu,“ varoval Ryan. Dodal, že je „veľmi predčasné predpokladať, že ďalšia vlna pandémie v Afrike bude len prehánka, a nie búrka“.

Varoval tiež zvyšok sveta, aby si nemyslel, že ďalšia vlna pandémie sa bude podobať na predchádzajúce.

„Každá vlna je jedinečná,“ uviedol a dodal, že to záleží od sezóny, variantu vírusu a intenzity prenosu nákazy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred 2 hodinami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 3 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia