Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 17:57

Zástupcovia SLK a ZAP o zmenách pri obhliadkach mŕtvych tiel dezinformujú

Tvrdí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý chce zmeny presadiť. Povinné prehliadanie mŕtvych tiel, ktorého sa lekári majú obávať, hrozí podľa úradu iba vtedy, ak sa zákon nezmení.

Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) dezinformujú ohľadom navrhovaných zmien pri obhliadkach mŕtvych tiel.

Tvrdí to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý chce zmeny presadiť. Povinné prehliadanie mŕtvych tiel, ktorého sa lekári majú obávať, hrozí podľa úradu iba vtedy, ak sa zákon nezmení. TASR o tom informovala samostatná odborná referentka ÚDZS Erika Kováčiková.

"Iba vtedy, ak sa zákon nepodarí zmeniť, hrozí, že činnosť budú musieť vykonávať ambulantní lekári ako pred rokom 2018. Navrhované zmeny sú teda v ich prospech, nie naopak. ÚDZS dnes nemá dosť prostriedkov na úhrady neopodstatnene vysokých požiadaviek súkromných organizátorov," skonštatovala Kováčiková.

Pre podozrenia z konfliktu záujmov a kartelových dohôd sa v súvislosti s obhliadkami úrad obrátil na Transparency International Slovensko.

O zákone zástupcovia ÚDZS podľa Kováčikovej v predstihu rokovali už v máji s niekoľkými zástupcami všeobecných lekárov vrátane Spoločnosti všeobecných lekárov a Asociácie súkromných lekárov SR. "Nie je teda pravdou, že zmena prichádza znenazdajky," podotkla.

Úrad hovorí o "výrazných indíciách" konfliktu záujmov, politického a obchodného, pri prezidentke ZAP Zuzane Dolinkovej. Poukazujú na to, že je členkou v súčasnosti najpopulárnejšej politickej strany a zároveň majiteľkou jednej zo súkromných spoločností zabezpečujúcich obhliadky tiel, ktorá sa pravidelne zúčastňuje výberových konaní a je aj zmluvnou stranou ako súkromný organizátor.

Inzercia

ÚDZS podľa svojich slov navrhuje spôsob, ako prehliadky naďalej vykonávať odborne a včas, no s výraznými úsporami a z pohľadu lekárov dobrovoľne. Od roku 2017 stúpli podľa nich výdavky o 321 percent a tento rok presiahnu 3 milióny eur, pričom zisky idú najmä súkromným organizátorom. Mimo Bratislavy si podľa úradu reálne konkurovalo len päť firiem pôsobiacich v rovnakých regiónoch.

Podotkli, že v Prešovskom kraji sa do súťaže naposledy prihlásila len jedna spoločnosť s cenou 138 eur za prehliadku, súťaž musela byť preto zrušená. Povinné prehliadanie tiel preto hrozí podľa úradu skôr v súčasnosti, nie po zmene zákona.

Ďalším argumentom má byť, že "z priebehu poslednej súťaže a na základe nezávislej forenznej analýzy možno usúdiť, že skutočným zámerom konania súkromných spoločností bolo vytvoriť ilúziu férovej súťaže".

Lekári by v novom systéme podľa ÚDZS mali dostať o 60 percent viac v porovnaní s úhradami za prehliadku mŕtveho tela do roku 2018, konkrétne 40 eur za prehliadku a prepravné, navrhovaný strop je až 70 eur. Pre porovnanie poukázali na ceny v Čechách, kde je základná cena podľa vyhlášky 23 eur a prepravné.

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred 2 hodinami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 2 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia