Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 15:35

Korčok ocenil 20-ročné pôsobenie slovenských vojakov v misii OSN na Cypre

Účasť na misii UNFICYP označil minister zahraničných vecí za dlhodobú prioritu v oblasti udržiavania mieru a bezpečnosti vo svete.

Pred dvadsiatimi rokmi, 18. júna 2001, začali pôsobiť v misii OSN na Cypre príslušníci Ozbrojených síl SR. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) pri príležitosti piatkového výročia ocenil ich profesionalitu, odhodlanie a vytrvalosť.

Účasť na misii UNFICYP označil za dlhodobú prioritu v oblasti udržiavania mieru a bezpečnosti vo svete. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

„Som hrdý na ženy a mužov zastupujúcich Slovensko v misii pod vlajkou OSN. Počas ich dvadsaťročného pôsobenia sa stali rešpektovanými členmi medzinárodných tímov a splnili množstvo náročných úloh,“ skonštatoval minister.

Aktuálne na Cypre pôsobí 240 príslušníkov Ozbrojených síl SR, 23 z nich sú ženy. Ide o najpočetnejší slovenský kontingent v misiách medzinárodného krízového manažmentu.

Misia OSN na Cypre (UNFICYP) je jednou z najstarších mierových misií OSN. Vznikla v roku 1964 na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN s cieľom zabezpečiť integritu nárazníkového pásma a udržať vojenskú rovnováhu na rozdelenom ostrove.

Celkovo bolo v UNFICYP nasadených 3882 slovenských vojakov, z toho 212 žien. Od roku 2013 bolo v misii nasadených aj 53 príslušníkov Policajného zboru, z toho 34 žien.

Zodpovednosť Slovenska za udržiavanie mieru a bezpečnosti na Cypre sa posunula na novú, vyššiu úroveň v roku 2018, keď SR prebrala velenie v celom Sektore 4.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)