Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 10:54

V Iráne sa začali prezidentské voľby, favoritom je šéf justície Raísí

Ebráhím Raísí je považovaný za blízkeho spolupracovníka ajatolláha Alího Chameneího. Svoju kandidatúru  len dva dni pred voľbami stiahli až traja ďalší uchádzači. V boji o prezidentský úrad tak zostal len jediný reformista – bývalý guvernér iránskej národnej banky Abdolnáser Hemmatí.

V Iráne sa konajú v piatok prezidentské voľby, v ktorých sa o priazeň voličov budú uchádzať štyria kandidáti, pričom favoritom je konzervatívny šéf iránskej justície Ebráhím Raísí.

Iránske veľvyslanectvo vo Viedni (akreditované pre Slovensku republiku) uviedlo, že na tento deň zorganizovalo prezidentské voľby aj na Slovensku, konkrétne od 08.00 h do 18.00 h na Školskej ulici 14 v Bratislave. Na voľbách sa môžu zúčastniť všetci občania Iránskej islamskej republiky, ktorí dovŕšili 18 rokov a sú držiteľmi iránskeho rodného listu alebo pasu.

Po nevýraznej kampani sa očakáva, že volebná účasť v krajine dosiahne nové minimum. Ako prvý odvolil v piatok najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí. Následne vyzval takmer 60 miliónov oprávnených voličov, aby ho nasledovali: "Čím skôr vykonáte túto svoju povinnosť, tým lepšie," povedal.

Volebné miestnosti sa zatvárajú o polnoci miestneho času. Výsledky hlasovania by mali byť známe v sobotu okolo poludnia.

Raísí (60) je považovaný za blízkeho spolupracovníka ajatolláha Alího Chameneího. Svoju kandidatúru  však len dva dni pred voľbami stiahli až traja uchádzači.

Konzervatívec Alírezá Zákání svoju kandidatúru na prezidentský úrad stiahol v stredu ráno, len pár hodín po tom, čo tak spravil aj proreformný politik a bývalý viceprezident Mohsen Mehralízáde.

Inzercia

V boji o prezidentský úrad tak zostal len jediný reformista – bývalý guvernér iránskej národnej banky Abdolnáser Hemmatí. V stredu popoludní z boja o prezidentské kreslo odstúpil aj ďalší konzervatívny kandidát, Saíd Džalílí, ktorý následne apeloval na voličov, aby hlasovali za Raísího.

Stiahnutie kandidatúry na poslednú chvíľu nie je v Iráne ničím výnimočným. Kandidáti tak často robia výmenou za prísľub funkcie v novej vláde zo strany volebného favorita.

Dosluhujúci prezident Hasan Rúhání, ktorý je považovaný za relatívne umierneného politika, už v prezidentských voľbách kandidovať nemohol, keďže je v tejto funkcii už druhé po sebe nasledujúce obdobie.

Pôvodne sa do prezidentských volieb zaregistrovalo takmer 600 uchádzačov, z toho 40 žien. Rada strážcov, najvyšší orgán pre dohľad nad dodržiavaním iránskej ústavy, však následne schválila len kandidatúru siedmich uchádzačov o post nového iránskeho prezidenta, pričom údajne odmietla väčšinu reformných a umiernených kandidátov.

Táto konzervatívna rada, zložená z 12 klerikov a právnikov, ktorá je už roky predmetom kritiky pre svoj nedemokratický prístup, je zodpovedná za to, aby boli prezidentskí kandidáti ideologicky vhodní a lojálni.

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

pred 3 hodinami

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia