Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 08:40

Koronavírus

Čelíme novým agresívnejším variantom, varuje starosta Moskvy

Prudký nárast počtu infikovaných v Moskve podľa starostu Sergeja Sobianina spôsobili zrejme nové varianty tejto nákazy. Denné prírastky v hlavnom meste sa v priebehu pár dní zvýšili z tritisíc na sedemtisíc a podľa očakávania by mali v piatok prekročiť už hranicu deväťtisíc infikovaných za deň.

Prudký nárast počtu infikovaných koronavírusom v Moskve podľa tamojšieho starostu Sergeja Sobianina spôsobili zrejme nové varianty tejto nákazy. 

"Pravdepodobne čelíme novým, agresívnejším variantom, ktoré sa šíria rýchlejšie," uviedol Sobianin počas videohovoru s vládnymi predstaviteľmi poverenými zvládaním pandémie.

Sobianin uviedol, že denné prírastky infikovaných v hlavnom meste sa v priebehu niekoľkých dní zvýšili z 3000 na 7000 a podľa očakávania by mali v piatok prekročiť 9000. "Ide o trojnásobok, sme svedkami obrovskej dynamiky, ktorú sme počas predchádzajúcich vĺn nevideli," dodal Sobianin.

V dôsledku stúpajúceho počtu nakazených úrady v Moskve už v stredu nariadili množstvu podnikov, aby dali zaočkovať najmenej 60 percent svojich zamestnancov. Týka sa to ľudí pracujúcich v maloobchode, školstve, oblasti zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave a ďalších zamestnaniach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu osôb.

Podobnú povinnosť ohlásila aj širšia Moskovská oblasť či Kemerovská oblasť na Sibíri.  

Rusko patrilo medzi prvé krajiny na svete, ktoré začali podávať očkovaciu látku proti koronavírusu, ale miera zaočkovanosti tam zaostáva za mnohými inými krajinami. Do začiatku júna dostalo aspoň jednu dávku vakcíny iba 19 miliónov zo 146 miliónov obyvateľov Ruska.

V Moskve dostalo dávku vakcíny len 1,8 milióna ľudí, čo je 14 percent obyvateľov mesta.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

pred 2 hodinami

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia