Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 07:58

Gender

Pohlavia sú dve, genderovo neutrálna výchova je nezmysel

Tvrdí to sexuologička a psychoterapeutka Hana Fifková.

V rozhovore pre Český rozhlas Plus spomenula aj tému transrodových ľudí a súčasnom pohľade spoločnosti na túto tému.

Tvrdí, že v drvivej väčšine prípadov sa jej transsexuálni klienti stretnú vo svojom okolí s rešpektom. Sexuologičke sa ale nepáči, že sa z tejto témy stala vo verejnom priestore často preberaná téma.

„Veľmi veľkú radosť z toho nemám, ani neviem, čím si to tá téma zaslúžila, pretože sa to týka naozaj minoritnej skupiny. Výskyt transsexuality v populácii sa odhaduje približne v desatinách promile. Komisia, ktorá u nás schvaľuje operácie, ročne schváli okolo dvesto žiadostí, takže veľmi malý počet,“ povedala Fifková.

Boj za práva transsexuálov považuje odborníčka za akúsi módnu vlnu. „Možno je to kvôli tomu, že sú už práva iných menšín vybojované. Práve dnes bol u mňa v ordinácii štrnásťročný človek, ktorý hovoril, že je gender fluid a bigender a keby bol chlapec, tak by asi bol agender - a ja som mu vlastne vôbec nerozumela. Používal termíny, ktoré medicína vôbec nepozná,“ povedala.

O počte pohlaví tvrdí: „Asi patrím do starej školy, pretože pohlavia sú podľa mňa len dve: muž a žena... A to, že existujú iba dve pohlavia, sa samozrejme týka aj transsexuálnych klientov, pretože v drvivej väčšine chcú žiť ako normálne ženy či muži.“

Na druhej strane si Fifková myslí, že by rodičia mali svoje deti viac počúvať. „Pretože to, kým je, môže vedieť už v predškolskom veku. Ide o to, aby to rodičia neskryli pod koberec. To ale neznamená, že budeme celú generáciu detí vychovávať tak, že s nimi budeme hovoriť rodovo neutrálne, alebo im budeme dávať neutrálne mená. To je nezmysel,“ myslí si.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Miroslav Výboh poslal vyjadrenie k svojmu obvineniu v kauze Mýtnik. Tvrdí, že sa o ňom dozvedel až z médií. Dlhodobo sa zdržiava mimo Slovenska, je však vraj pripravený s vyšetrovateľmi spolupracovať. Obvinenie považuje za vykonštruované. (denník N)

pred 19 minútami

V Martine napadli výtvarníka Petra Kalmusa. Umelca následne ošetrili v Univerzitnej nemocnici v Martine. Potvrdila to Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia nemocnice. Upozornil na to .týždeň. „Môžeme potvrdiť, že bol u nás ošetrený a prepustený domov," povedala Marčeková. (tasr)

pred hodinou

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

Inzercia

Inzercia