Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 21:44

Nemecký Spolkový úrad pre dokumenty Stasi ukončil po 30 rokoch svoju činnosť

Na úrad sa za tri desaťročia obrátilo takmer 3,5 milióna ľudí, ktorí chceli nahliadnuť do spisov, ktoré o nich komunistická moc viedla, a zistiť, kto na nich donášal.

Po takmer 30 rokoch ukončil v nemeckej metropole Berlín svoju činnosť Spolkový úrad pre dokumenty Stasi (BStU) a milióny spisov tajnej polície bývalej komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) sa tak dostali pod správu Spolkového archívu (BArch) sídliaceho v meste Koblenz. Samotný archív však naďalej zostáva na pôvodnom mieste v niekdajšej centrále Stasi v Berlíne a na ďalších 13 lokalitách vo východnom Nemecku, uviedla vo štvrtok agentúra DPA.

O presune spisov Stasi pod Spolkový archív rozhodli poslanci parlamentu vlani v novembri. Jedným z argumentov bola potreba spojiť finančné zdroje, keďže mnohé z dokumentov sú v zlom stave a dosiaľ neboli reštaurované a digitalizované.

Ministerka kultúry Monika Grüttersová vo vyhlásení uviedla, že prevod spisov v deň 68. výročia povstania zo 17. júna 1953 proti režimu vtedajšej NDR považuje za politický signál.

Roland Jahn, ktorý BStU viedol, povedal, že so zmenou je spokojný. Spisy sa podľa neho stanú súčasťou "pamäti národa" a môžu pomôcť aj pri medzigeneračnom dialógu.

Stasi, čo je skratka pre Ministerium für Staatsicherheit (ministerstvo pre štátnu bezpečnosť), bola neslávne známa pre svoje intenzívne a rozsiahle sledovanie občanov NDR. Na BStU sa obrátilo takmer 3,5 milióna ľudí, ktorí mali záujem nahliadnuť do spisov a zistiť, kto na nich donášal. Tento úrad zaznamenal od svojho vzniku v roku 1990 zhruba 7,3 milióna takýchto žiadostí - vrátane požiadaviek od výskumníkov, novinárov a iných úradov.

Približne 1300 zamestnancov BStU prešlo pod Spolkový archív. Vznikol však i nový post splnomocnenca pre obete východonemeckej diktatúry. Do tejto funkcie bola zvolená občianska aktivistka Evelyn Zupkeová, ktorá v DDR bojovala za práva ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred 3 hodinami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 3 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia