Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 19:27

Národný bezpečnostný úrad by mohol blokovať škodlivý obsah na internete

Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, o ktorej rokuje parlament.

Poslanci sa v závere prvého rokovacieho dňa 32. schôdze Národnej rady (NR) SR venovali novele zákona o kybernetickej bezpečnosti. Novela ráta s posilnením právomoci Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Škodlivý obsah alebo škodlivú aktivitu v kyberpriestore by po novom mohol úrad zablokovať. Zaviesť by sa mohla aj všeobecná povinnosť poskytovať úradu súčinnosť.

Predseda brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) predložil v pléne pozmeňujúci návrh k novele. Navrhuje vypustiť ustanovenie o blokovaní z celého návrhu zákona z dôvodu neprimeranosti výkonu kompetencií úradu. "Blokovanie ako riešenie kybernetického bezpečnostného incidentu ako jeden z nástrojov úradu pri riešení závažného kybernetického incidentu zostáva naďalej platným nástrojom v zmysle aplikácie ustanovení platného zákona," uviedol.

Pôvodný vládny návrh hovorí, že inštitút blokovania by mal umožniť NBÚ pri riešení kybernetických incidentov zablokovať škodlivý obsah alebo aktivitu. Účelom má byť zvýšenie obranyschopnosti SR voči kybernetickým útokom na významné informačné systémy z externého prostredia (internetu), najmä voči šíreniu škodlivého kódu zo sietí infikovaných počítačov a šíreniu škodlivej aktivity z IP adresného rozsahu SR. Rozhodnutiu úradu o blokovaní by sa musel každý povinný subjekt podriadiť.

Pozmeňujúcim návrhom Krúpu sa má v porovnaní s vládou novelou tiež zúžiť zoznam subjektov, od ktorých je NBÚ oprávnený požadovať poskytnutie súčinnosti a zdôrazňuje sa, že ide o súčinnosť výlučne na riešenie kybernetického bezpečnostného incidentu. Krúpa hovorí aj o presnejšej definícii politického rizika. Zároveň chce upraviť aj viaceré ďalšie ustanovenia pôvodnej novely.

Martin Beluský (ĽSNS) je presvedčený, že pôvodný vládny návrh zákona mal nedostatky, no po medzirezortnom pripomienkovom konaní boli napravené. Pozmeňujúcemu návrhu vyčíta odstránenie blokovania. Pôvodný návrh to podľa neho lepšie precizoval. Myslí si, že sa to zbytočne z návrhu dáva preč.

Nezaradený poslanec Miroslav Suja si myslí, že Krúpa bude musieť v piatok ráno opätovne pozmeňujúci návrh prečítať, pretože ho vo štvrtok neprečítal tak, ako stanovujú pravidlá. Krúpa reagoval tým, že nemá problém návrh opäť prečítať.

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) dodal, že požiada o stanovisko ústavnoprávny výbor a legislatívu, či Krúpa predniesol pozmeňujúci návrh v súlade s rokovacím poriadkom a či to je v poriadku, alebo ho bude musieť prečítať znova.

Poslanci sa zídu opäť v piatok ráno. Po piatkovom hlasovaní o 11.00 h majú v pléne vystúpiť slovenskí europoslanci. Vyjadriť sa majú ku Konferencii o budúcnosti Európy. O vystúpenie v parlamente požiadalo deväť europoslancov, tvrdia, že občania môžu využiť príležitosť ovplyvniť fungovanie EÚ.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia