Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 17:38

V Česku demontovali poslednú telefónnu búdku

Verejné automaty postupne vytlačili širokorozšírené mobilné telefóny.

V Česku vo štvrtok demontovali posledný verejný telefónny automat, tzv. telefónnu búdku. Tá sa nachádzala v malej obci Hlubyně v okrese Příbram, informovali na svojom webovom portáli Lidové noviny.

V posledných týždňoch sa do Hlubyně, kde žije len približne 150 obyvateľov, prišlo množstvo ľudí z celej krajiny vrátane novinárov, aby si stihli zhotoviť pamätnú fotografiu s úplne poslednou telefónnou búdkou v Česku.

"Našim obyvateľom za svojich čias dosť poslúžila, pevnú linku malo iba niekoľko domácností. Veľa ju využívali tiež miestni chatári," spomína starosta Hlubyně Petr Boukal. Automat spočiatku fungoval na karty, ktoré sa dali kúpiť aj v miestnom obchode s potravinami. Neskôr už prijímal len mince.

Za uplynulé roky ho však použil ina málokto. Prekvapujúco sa mu vyhýbali tiež vandali. "Slúchadlo v našej búdke nikdy nebolo odtrhnuté," konštatoval Boukal.

Ešte pred 20 rokmi spoločnosť O2 v Česku prevádzkovala vyše 30-tisíc telefónnych búdok, ktoré okrem súkromných hovorov slúžili aj pre prípady tiesňového volania a ohlasovania mimoriadnych udalostí. Odvtedy sa ich počet z dôvodu klesajúceho využitia v súvislosti s nástupom mobilných technológií znižoval.

Firma O2 na konci roku 2019 zrušila 2750 telefónnych automatov, ktoré prevádzkovala komerčne mimo univerzálnu službu, teda bez dotácie štátu, píšu Lidovky.cz.

Vlani už O2 prevádzkovala v Českej republike len 1150 telefónnych búdok v obciach s maximálne 200 obyvateľmi. Ku koncu roka 2020 však boli automaty v nich odpojené a búdky začala firma postupne demontovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 4 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 5 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 5 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 6 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)

Inzercia

Inzercia