Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 16:14

Slovenské Ozbrojené sily ukončili takmer 20-ročné pôsobenie v Afganistane

Od roku 2002 pôsobilo v pravidelných rotáciách v Afganistane viac ako 4300 vojakov.

Na základe rozhodnutia Severoatlantickej aliancie Ozbrojené sily SR stiahli vojačky a vojakov pôsobiacich v operácii Resolute Support v Afganistane. V stredu sa tak ukončilo ich takmer dvadsaťročné pôsobenie v tejto oblasti. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Od roku 2002 sa postupne v operáciách medzinárodného krízového manažmentu pod vlajkou NATO či v rámci koalície ochotných, vystriedalo viac ako 4300 slovenských vojakov. Slovenskí vojaci postupne pôsobili v operáciách Enduring Freedom (Trvalá Sloboda), ISAF a v ostatných viac ako piatich rokoch v operácii Resolute Support (Rozhodná Podpora).

"Vo všetkých týchto operáciách plnili Ozbrojené sily SR široké spektrum úloh, od výstavby a budovania infraštruktúry koaličných vojsk na letiskách v Bagrame a Kandaháre, cez ochranu základní v podobe strážnych jednotiek, až po výcvik a prípravu afganských bezpečnostných síl. Naši profesionálni vojaci a vojačky spravili v Afganistane obrovský kus práce, ktorou prispeli k budovaniu bezpečnosti krajiny," zhodnotil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Prácu vojačiek a vojakov ocenil aj generál Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Ich dlhoročné pôsobenie označil za úspech celých ozbrojených síl. "Úspešné naplánovanie a samotné stiahnutie našich síl v tak krátkom čase, aké od prijatia politickej deklarácie uplynulo, je zároveň ukážkou profesionality našich vojenských plánovačov na všetkých úrovniach velenia," dodal Zmeko.

Počas vojenskej operácie prišli ozbrojené sily o niekoľkých príslušníkov. "Obzvlášť tragický bol v tomto prípade rok 2013, keď v dvoch závažných incidentoch naše rady opustili hneď traja vojenskí profesionáli a niekoľko ďalších utrpelo ťažké zranenia s trvalými následkami," pripomenula Kovaľ Kakaščíková.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)