Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 15:35

75 percent ľudí v EÚ vníma očkovanie ako riešenie pandémie

Takmer polovica Európanov je však nespokojná s tým, ako ich národné vlády zvládajú mananžment očkovania.

Až 75 percent občanov 27-člennej Európskej únie súhlasí s tým, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú jediným spôsobom, ako ukončiť súčasnú pandémiu koronavírusu. Vo štvrtok zverejnený bleskový prieskum Eurobarometra rovnako ukázal, že 69 percent obyvateľov EÚ je buď už očkovaných, alebo chcú byť čo najskôr zaočkovaní, a 79 percent opýtaných sa plánuje zaočkovať v priebehu tohto roka.

Ďalších šesť percent opýtaných uvažuje o neskoršej vakcinácii a deväť percent Európanov očkovanie celkom odmieta.

Medzi členskými štátmi EÚ však existujú značné rozdiely v miere zaočkovanosti a názory na vakcíny kolíšu aj podľa vekových skupín. Ľudia do 45 rokov sú váhavejší ako starší. Najväčšiu skupinu zaočkovaných (61 percent) v EÚ tvoria osoby nad 55 rokov a so značným odstupom ľudia vo veku 40 - 54 rokov (29 percent).

Slovensko bolo koncom mája so 49-percentnou mierou zaočkovanosti (alebo očkovaním v najbližšom čase) treťou najhoršou krajinu v EÚ (spolu s Chorvátskom a Slovinskom). Horšie na tom boli iba Bulharsko a Lotyšsko. Najlepšia situácia bola na Malte (86 percent), v Španielsku (78), Nemecku (77) a Írsku (76).

Prieskum ukázal, že ďalších 14 percent Slovákov vakcináciu zvažuje do konca roka, avšak 17 percent občanov SR sa vyjadrilo, že sa proti covidu očkovať nedá.

Inzercia

V priemere si však 70 percent opýtaných (66 percent Slovákov) myslí, že EÚ hrá kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní prístupu k vakcínam proti COVID-19 v ich krajine.

Tesná väčšina (47 percent) tých, ktorí vyjadrili svoj názor, je spokojných so spôsobom, akým EÚ zvláda očkovaciu stratégiu, nespokojných je 45 percent opýtaných. Na Slovensku bolo koncom mája s očkovacou stratégiou EÚ spokojných len 40 percent opýtaných a 52 percent nespokojných, čo opäť znamenalo tretiu najhoršiu pozíciu v 27-člennej EÚ.

Názory na to, ako národné vlády riešia očkovacie kampane, sú už o niečo negatívnejšie - v priemere 49 percent Európanov v sledovanom období vyjadrilo nespokojnosť s krokmi svojich národných vlád, spokojných bolo 46 percent opýtaných. Slovensko sa v tejto kategórii ocitlo na konci rebríčka, keď očkovacej stratégii vlády verilo len 26 percent opýtaných a sklamaných bolo až 69 percent respondentov. Podobné čísla mali ešte Lotyšsko a Slovinsko, kým najväčšiu dôveru v postup vlády pri očkovaní prejavili Malťania (85 percent), Luxemburčania (75) a Portugalci (73).

Prieskum Eurobarometra sa uskutočnil od 21. do 26. mája na vzorke 26.106 osôb vo veku od 15 rokov vo všetkých členských krajinách EÚ.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 10 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 10 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 11 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)