Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 15:12

Korčok privítal dohodu Putina a Bidena o návrate veľvyslancov do USA a Ruska

Diplomatický dialóg je vždy lepší ako demonštrácie sily, uviedol slovenský minister zahraničia.

Dohodu medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom o návrate veľvyslancov do Washingtonu a Moskvy považuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) za veľmi dôležitý pozitívny moment stredajšieho summitu v Ženeve. Uviedol to vo štvrtok na brífingu v Bratislave.

Korčok ocenil "veľmi dôležité" osobné stretnutie oboch hláv štátov, ktorých diplomatické vzťahy sú v súčasnosti "veľmi napäté". Pripomenul, že cieľom summitu nebolo vyriešiť "všetky konflikty", ale to, aby obidve strany "prebrali tie veci, v ktorých nesúhlasia, čo je koniec koncov úloha diplomacie, ktorá je vždy lepšia, ako odkazy eskalačného charakteru".

"Som rád, že sa hovorilo aj o mnohých regionálnych témach, ktoré zaujímajú aj Slovensko, ako napríklad o Bielorusku," dodal Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie ďalej ocenil, že Biden a Putin rokovali aj o kybernetickej bezpečnosti a dohodli sa, že v tejto súvislosti identifikujú kritickú infraštruktúru vo svojich krajinách, na ktorú by sa nemalo útočiť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)