Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 13:03

Súdna rada vypočula zvyšných troch uchádzačov na sudcu Najvyššieho súdu

Pôvodne mala vypočuť štvoricu, ale ráno sa Marta Kamonczová vzdala účasti v treťom kole výberového konania.

Najskôr absolvovala verejné vypočutie Antónia Horňáková, ktorá pôsobí takmer 16 rokov na pozícii asistentky sudcu na správnom kolégiu Najvyššieho súdu (NS) SR. „Mojou úlohou je vypracovať právny rozbor veci, existenciu podmienok konania a prípadne rozpracovať návrhy procesných rozhodnutí a úkonov, až po vypracovanie rozhodnutí vo veci samej, podľa pokynov sudcu,“ uviedla.

Advokátka Katarína Cangárová vyhlásila, že akékoľvek špecifické znalosti, ktorými zatiaľ nedisponuje, sa doučí. Tvrdí, že na právo nazerá v širších, medzinárodných súvislostiach. Upozornila, že jej zahraniční klienti sa nechcú na Slovensku z rôznych dôvodov súdiť. Pred pôsobením v advokácii sa pohybovala v akademickom prostredí. O pozíciu sudkyne sa uchádza prvý raz. Vo veci prípadnej disciplinárnej právomoci NSS SR voči advokátom si myslí, že „každý stav je uzavretý a nezávislý pohľad súdu nemusí byť na škodu veci“.

Ako tretí predstúpil vo štvrtok pred Súdnu radu profesor v odbore správneho práva Peter Potásch. Okrem akademického pôsobenia na Paneurópskej vysokej škole sa venuje aj advokácii. Odborne spolupracuje so správnym kolégiom NS SR. Ak by sa stal sudcom NSS SR, v maximálnej možnej miere by redukoval svoje pracovné úväzky. „Myslím si, že pôsobenie na pedagogickej pôde je niečo, čo by malo byť prijateľné v rámci optimalizačných procesov,“ zdôraznil.

Tretie kolo verejného vypočutia absolvovalo dovedna šesť uchádzačov. Súdna rada bude hlasovať o výsledkoch verejného vypočutia v piatok. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)