Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 14:36

Matovičove pochybnosti

Čo vyčíta expremiér ministerke Márii Kolíkovej

Čo vyčíta expremiér ministerke Márii Kolíkovej

Mária Kolíková a Igor Matovič. Foto – TASR

Igor Matovič je presvedčený, že Kolíková spáchala v súvislosti s budovou ministerstva spravodlivosti podvod.

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič po niekoľkých mesiacoch poskytol médiám rozhovor. V relácii NA ROVINU pre portál Aktuality.sk hovoril okrem iného aj o ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej. 

Tú sa minulý mesiac snažila opozícia odvolať, hlavným dôvodom malo byť podnikanie jej brata a konflikt záujmov pri prenájme budovy, v ktorej sídli ministerstvo spravodlivosti. Kolíková odvolávanie ustála, no podporili ju len 63 poslanci. Ministerku podporili iba 22 poslanci z hnutia OĽaNO, zvyšok mal voči nej výhrady, pre ktoré sa rozhodli proti jej odvolaniu nehlasovať.

Na začiatku schôdze, na ktorej chcela opozícia Kolíkovú zbaviť funkcie, sedel v parlamente vedľa nej aj Igor Matovič. „Povedal som jej, Mária, ja si myslím, že ten podvod si spáchala. A mňa si nepresvedčila,“ prezradil líder OĽaNO slová, ktorá jej vtedy adresoval. 

Matovič jej vyčítal prenájom budovy Zváračského ústavu na Račianskej ulici v Bratislave, kde v súčasnosti sídli Kolíkovej ministerstvo. V rozhovore pre Aktuality.sk povedal, že podľa neho sa Kolíková v súvislosti s budovou dopustila podvodu. „Je to podvod za 30 miliónov eur v prospech dlhoročného spoločníka jej brata, myslím si, že Mária Kolíková o tom vedela,“ vraví Matovič.

Tvrdí, že Kolíková zasahovala do výberu novej budovy ministerstva v čase, keď bola na rezorte spravodlivosti štátnou tajomníčkou. Bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál odmietal, že by do výberu Kolíková zasahovala.

Matovič však spomína obálky, ktoré prišli v tom čase na ministerstvo, a o tri dni boli jasné kritériá, na základe ktorých sa mali ponuky vyhodnocovať.

Inzercia

„Nikde neexistuje zápis, že by sa otvárali obálky utajene alebo pod dozorom notára. A o tri dni spravíme kritériá, pri ktorých nám vypadne ten správny víťaz,“ vraví s tým, že ponuka víťaza bola o šesť miliónov drahšia ako tá najlacnejšia. Komisia mala podľa neho rozhodnúť o víťaznej ponuke deň po odchode Kolíkovej z ministerstva. Víťazom sa mal stať dlhoročný spoločník Michala Kolíka – ministerkinho brata.

Vo výberovej komisii mal byť podľa Matoviča aj súčasný generálny tajomník služobného úradu ministerstva spravodlivosti Štefan Mesároš. Toho si Kolíková vo funkcii ponechala a podľa Matoviča je to jej „pravá ruka“.

„Bol to tak krásne nachystaný podvod a tak dokonale zakrytý, že je to ako cez kopirák presne to, čo sa robilo za Fica a Pellegriniho,“ povedal expremiér.

„Pozvali sme si ju na poslanecký klub, tam sme otvorili iks otázok, predtým som bol ešte s viacerými ľuďmi na ministerstve, aby som mal informácie z prvej ruky. Som úprimne presvedčený, že sa stal podvod pri prenájme a následnej kúpe alebo predaji zváračského ústavu.“

Ministerka Kolíková reagovala na Matovičove vyjadrenia pre Denník N. „S ohľadom na všetko, čo už v tejto veci bolo povedané, analyzované, naprieč aj mediálne, tak vôbec nerozumiem tomuto útoku. Vôbec znamená naozaj vôbec. Nevidím ani vecne žiaden dôvod, prečo tento útok bol, nehovoriac o tom, že v samotnom vyjadrení je množstvo neprávd. Ale samozrejme, že ma to prekvapilo, keďže to hovorí člen vlády, ktorej som súčasťou, a súčasne koaličný líder a nerozumiem, čo je toho cieľom.“

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

Inzercia

Inzercia