SPOLOČNOSŤ: Zakladateľ talianskych komunistov katolíkom?

Zakladateľ Talianskej komunistickej strany (PCI) Antonio Gramsci prijal tesne pred smrťou sviatosti a vrátil sa ku katolíckej viere. O týchto dohadoch informoval taliansky denník Il Tempo.

Luigi De Magistris, bývalý vysoký predstaviteľ Apoštolskej penitenciárie, jedného z tribunálov Svätej Stolice a Gramsciho rodák, pred niekoľkými dňami prekvapil taliansku verejnosť. Na tlačovej konferencii poskytol detailné informácie o posledných dňoch života zakladateľa PCI Antonia Gramsciho (1891 – 1937).

„Môj spolurodák Gramcsi mal vo svojej izbe obraz svätej Terezky od dieťaťa Ježiša. Počas jeho poslednej choroby nosili sestry z kliniky, v ktorej bol hospitalizovaný, k ucteniu si Ježišov obraz. Gramscimu ho nepriniesli. Opýtal sa: ,Prečo ste mi ho nedoniesli?´ Tak mu ho teda priniesli a Gramsci ho pobozkal,“ povedal na tlačovej besede De Magistris. „Gramsci,“ podčiarkol, „zomrel so sviatosťami a vrátil sa k viere svojho detstva. Božie milosrdenstvo nás prenasleduje. Pán nepoľavuje v našom hľadaní.“

Na tieto slová reagoval bývalý komunistický poslanec a riaditeľ Gramsciho inštitútu Beppe Vacca. Odmietol sa pustiť do polemiky s De Magistrisom, ale zdôraznil, že žiadny z verejných ani nezverejnených dokumentov o Gramsciho posledných hodinách neprináša informáciu o jeho konverzii. „Policajné dokumenty neprinášajú akúkoľvek zmienku o jeho priklonení sa k viere. Navyše, máme niekoľko listov, ešte neverejných, pretože boli zhromaždené len nedávno, v ktorých Tatiana (Tatiana Schucht bola Gramsciho švagriná, pozn. red.) s veľkou presnosťou píše rodine o posledných dňoch Gramsciho života. Ide o dôvernú rodinnú korešpondenciu, v ktorej by sa objavila správa takéhoto významu,“ povedal Vacca s doplnením, že to nie je prvýkrát, čo sa stretá s tvrdením o konverzii známeho talianskeho komunistu.

Imrich Gazda
Foto: infed.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo