Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 11:23

Strana Za ľudí chce znížiť dane a odvody pre firmy a zvýšiť superodpočet

Spolu by v prípade schválenia mali zmeny znížiť výber daní a odvodov o 710 miliónov eur ročne.

Koaličná strana Za ľudí chce presadiť zníženie dane z príjmu právnických osôb na 19 %, zníženie sadzby sociálneho poistenia pre zamestnávateľov o jedno percento a zvýšenie superodpočtu pre investície do rozvoja digitalizácie a automatizácie (Industry 4.0) a pre výskum a vývoj. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovala predsedníčka strany Veronika Remišová a ekonomický expert strany Tomáš Meravý. 

„Navrhujeme, aby sa znížila daň z príjmov právnických osôb na 19 %, a aby sa zaviedla jednotná sadzba. Navrhujeme, aby sa zaviedlo zvýhodnené odpisovanie pre investície do takzvanej Industry 4.0, a aby sa zvýšil superodpočet pre výskum a vývoj. Ďalej navrhujeme, aby bola znížená sadzba sociálneho poistenia pre zamestnávateľov o jedno percento,“ povedal Meravý. 

Navrhované zmeny podľa Meravého nevyzerajú na prvý pohľad prevratne, no je presvedčený, že možné je ich presadiť do daňovo-odvodovej reformy, ktorú pripravuje ministerstvo financií. „Považujem to za reálne,“ tvrdil Meravý, ktorý je okrem iného aj poradcom ministra financií Igora Matoviča. Strana Za ľudí podľa Meravého pri týchto návrhoch vychádzala z aktuálnych možností slovenského štátneho rozpočtu.

Spolu by v prípade schválenia mali zmeny znížiť výber daní a odvodov o 710 miliónov eur ročne. Z toho superodpočet pre Industry 4.0 výskum a vývoj o 100 miliónov eur, zníženie sadzby dane z príjmu právnických osôb o 240 miliónov eur a zníženie sadzby sociálneho poistenia pre podniky o 370 miliónov eur. Podľa Meravého by sa mohli tieto výpadky vykryť napríklad zrušením výnimiek v zákone o dani z príjmu, alebo v spotrebných daniach vo výške približne 200 miliónov eur, či zvýšením spotrebných daní na cigarety a alkohol. 

"Ako jednu z možností pre financovanie sme ochotní uvažovať napríklad aj o vyššom zdaňovaní dividend a kapitálových ziskov, a takisto si myslíme, že je možné uvažovať aj o zmrazení nárastu osobných výdavkov vo verejnej správe,“ spresnil Meravý. Zvyšných 130 miliónov eur je podľa Meravého možné hľadať vo zvýšení majetkových daní, napríklad na automobily a nehnuteľnosti. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred hodinou

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 2 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia