Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 10:54

Na Slovensku odobrali zatiaľ 57 vzoriek odpadových vôd, sledujú koronavírus

Ich výsledky budú známe v priebehu tohto týždňa.

Na Slovensku doteraz odobrali 57 vzoriek odpadových vôd na zistenie prítomnosti nového koronavírusu. Z nich 27 vzoriek analyzovali a vyhodnotili. V procese spracovania a analýzy je ďalších 30 vzoriek. Ich výsledky budú známe v priebehu tohto týždňa. Povedal to Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva. 

Vysvetlil, že samotným odberom predchádzalo stanovenie presných podmienok odberu a transportu odpadových vôd odobratých z vytypovaných čistiarní odpadových vôd v SR. "Vzorky odoberajú pracovníci čistiarní, preberajú ich pracovníci príslušných regionálnych úradov a transportujú ich do ÚVZ SR na spracovanie a analýzu. Pokiaľ máme informáciu, pracovníci čistiarní sú vybavení príslušnými odberovými zariadeniami, pretože odpadové vody sa vyšetrujú aj s iným cieľom ako detekcia nového koronavírusu," povedal.

Na odber s cieľom detekcie nového koronavírusu podľa hygienikov netreba špeciálnu technológiu, na rozdiel od analýzy vzoriek, ktorá si špeciálne prístrojové vybavenie vyžaduje. Eliáš doplnil, že frekvencia zberu vzoriek odpadových vôd v SR je desať vzoriek za týždeň.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia