Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 08:19

Japonsko od júla zavedie očkovacie pasy na cestovanie do zahraničia

V Japonsku sa očkovanie začalo pomerne pomalým tempom, v posledných týždňoch sa však proces zrýchlil. Proti koronavírusu je plne zaočkovaných doposiaľ len niečo vyše šesť percent obyvateľov krajiny.

Rozhodnutie prichádza v čase, keď vlády krajín na celom svete experimentujú so spôsobmi obnovenia turizmu a obchodných ciest. "Pripravujeme sa na vydanie certifikátu o vakcinácii pre tých, ktorí ho potrebujú," spresnil hovorca japonskej vlády Kacunobu Kató. Certifikáty budú skôr v papierovej forme než digitálnej a miestne samosprávy ich budú vydávať od budúceho mesiaca, dodal.

Japonsko má hranice zatvorené takmer pre všetky príchody zo zahraničia, aj keď prísne opatrenia sa uvoľnia pre letné olympijské hry v Tokiu, ktoré sa začnú 23. júla.

Európska únia pracuje na digitálnom očkovacom pase na obdobie tohto leta, aby opäť mohla privítať turistov, pripomína AFP. Niektoré európske krajiny plánujú zaviesť certifikáty na národnej úrovni.

Verzia EÚ bude zahŕňať informácie, či bol jednotlivec zaočkovaný proti koronavírusu, alebo či prekonal ochorenie COVID-19, bol negatívne testovaný a následne sa zotavil. Minulý mesiac aj Spojené štáty uviedli, že tiež zvažujú osobitnú dokumentáciu pre zaočkovaných Američanov, ktorí chcú vycestovať do zahraničia. Táto myšlienka je však v niektorých oblastiach kontroverzná, keďže konzervatívne americké štáty ako Florida a Texas to odmietajú ako porušovanie základných ľudských práv. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)