Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 18:16

Odvolávanie ministra vnútra

Roman Mikulec ostáva vo funkcii, Pčolinskí nehlasovali

Roman Mikulec ostáva vo funkcii, Pčolinskí nehlasovali

Foto – TASR/Jakub Kotian

Ministra vnútra podporilo 72 poslancov zo 135 prítomných. Desiati sa zdržali, medzi nimi poslanci za Sme rodina a Peter Kremský z OĽaNO.

Poslanci v stredu na mimoriadnej schôdzi Národnej rady, ktorú inicioval opozičný Smer, podržali vo funkcii ministra vnútra Romana Mikulca. Za vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo 53 poslancov, všetci z opozície.

Zo 17 poslancov Sme rodina sa deviati pri hlasovaní zdržali. Dvaja z hnutia nehlasovali, a to Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská, brat a manželka väzobne stíhaného exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Ministra podporili len šiesti poslanci hnutia.

„Dá sa to čítať ako prejav podpory, lebo sme neporušili koaličnú zmluvu, nehlasovali sme spoločne s opozíciou,“ povedal šéf hnutia Boris Kollár o hlasovaní klubu.

Poslanec Peter Pčolinský vysvetlil svoj postup tým, že využil zelenú kartu, ktorú dostal od predsedu hnutia, a tak sa nezúčastnil na hlasovaní. Dopredu spolu s Pčolinskou avizovali, že minister vnútra nemá ich dôveru.

Svojou neúčasťou sa vyhli tomu, aby hlasovali za opozičný návrh, ale aj tomu, aby Mikulca podporili. Napriek tomu sa premiér Eduard Heger spolu s Mikulcom poďakoval koaličným poslancom za podporu a silnú dôveru, ktorú ministrovi preukázali. Pre Mikulca ide podľa vlastných slov o záväzok, aby naďalej vykonával svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím.

Schôdza k odvolávaniu Mikulca sa začala v utorok z iniciatívy Smeru, ktorý ministra navrhol odvolať v súvislosti so situáciou v bezpečnostných zložkách a pre podozrenia o možnom manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz zo strany skupiny existujúcej v silových zložkách.

Podľa Roberta Fica ide o osoby, ktoré sú pochybné, pretože majú za sebou bohatú kriminálnu kariéru.

Okrem iného predseda Smeru pri odvolávaní upozorňoval na zrušenie bezpečnostnej previerky ministrovi Mikulcovi na stupeň prísne tajné z roku 2012, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd, na vtedajšie nesplnenie rozkazu expremiérky Ivety Radičovej či na úradný záznam z roku 2012, ktorý má dokazovať, že Mikulec ako vtedajší riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby trval pri výbere víťaza zákazky na stráženie budov na voľbe spoločnosti, v ktorej bol výkonným riaditeľom jeho brat.

Diskusia k návrhu na odvolanie šéfa rezortu vnútra trvala dva dni. Zapojilo sa do nej vyše 20 rečníkov. Medzi nimi boli viacerí ministri a tiež premiér Eduard Heger.

Mikulec vystúpil v diskusii viackrát, podobne ako predkladatelia návrhu na odvolanie.

Minister vnútra Roman Mikulec a v popredí Robert Fico. Foto – TASR/Jakub Kotian

Blaha: Vyhrážali sa nám, že nás budú zatvárať

V závere diskusie k návrhu na odvolanie Mikulca poslanec Smeru Ľuboš Blaha povedal, že opozícia ponúkala fakty a dôkazy, no zo strany ministra a koalície nezazneli žiadne argumenty, len vyhrážky, že ich budú zatvárať.

Blaha Mikulcovi vyčítal rodinkárstvo. Pripomenul, že firmy Mikulcovho otca a brata dostali „kšefty“ s vojenským spravodajstvom v čase, keď v ňom súčasný minister vnútra pôsobil. Dodal, že to nespochybnil ani samotný Mikulec.

Poukázal tiež na amaterizmus ministra. Za závažný považuje Blaha systém tzv. nastrčených udavačov, ktorí sa majú zneužívať na politické čistky. 

Mimoriadna schôdza aj podľa Roberta Fica ukázala nepripravenosť, neschopnosť a neprofesionalitu Mikulca. Dodal, že na podozrenia neupozornil Smer, ale oficiálna správa SIS, a poukazujú na to podľa neho aj rozhodnutia Najvyššieho súdu či Ústavného súdu. Tiež hovoril o kriminalizácii opozície.

Čítajte tiež

Zopakoval podozrenia, že na Slovensku existuje v rezorte vnútra pracovná skupina vyšetrovateľov a operatívcov, ktorá po dohode s prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry vyhľadáva tzv. udavačov.

Inzercia

Podporuje riadne prešetrenie všetkých podozrení, no žiada, aby sa tak dialo v súlade s normami moderného štátu.

Mimoriadna schôdza podľa premiéra Hegera ukázala, že šéf Smeru Robert Fico dnes nazýva svojich bývalých nominantov kriminálnikmi len preto, že vypovedajú na svojich ďalších priateľov.

Podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho sa počas schôdze Mikulcovi nepodarilo vyvrátiť žiadne podozrenia, ktoré mu boli kladené.

„Bojím sa, že to všetko sa deje na rezorte vnútra s jeho vedomím, čo je ešte obludnejšie,“ povedal v súvislosti s podozreniami, že v silových zložkách existuje skupina, ktorá má manipulovať výpovede svedkov a vyšetrovanie viacerých káuz.

Pellegrini naďalej plánuje odvolávanie premiéra, na čo Heger reagoval tým, že veľmi rád bude pripomínať všetky hriechy, kauzy a zločiny, ktoré bývalá vláda napáchala za 12 rokov svojho pôsobenia.

Minister financií Igor Matovič uviedol, že to veľmi rád opozícii „spočíta“, ak by chceli odvolávať aj jeho. Za podobný návrh by bol rád.

Igor Matovič, Eduard Heger a Roman Mikulec. Foto – TASR/Jakub Kotian

Matovič postoj Sme rodina a Pčolinských chápe

Premiér Heger si nemyslí, že postoj niektorých poslancov Sme rodina, ktorí sa pri odvolávaní Mikulca zdržali, bude problém pre fungovanie koalície. K porušeniu koaličnej zmluvy by podľa neho došlo, ak by niekto hlasoval za, čo sa nestalo.

Matovič podľa svojich slov chápe postoj niektorých poslancov zo Sme rodina.

„Ak by som mal meno Pčolinský alebo Pčolinská, asi veľmi ťažko by som sa dokázal primäť k tomu, aby som hlasoval inak,“ skonštatoval.

Dodal, že jeho hnutie urobilo všetko preto, aby bol minister vnútra odtrhnutý od Policajného zboru a aby neovplyvňoval vyšetrovania. „Trošku mi to pripomína, že si v Sme rodina myslia, že fungujeme starým systémom, že minister vnútra vydáva príkazy a má na ‚provázku‘ vyšetrovateľov,“ doplnil.

Boris Kollár je rád, že Mikulec odvolávanie ustál. Hovorí, že koalícia dala jasný signál, že sa nevzdáva a nenechá sa opozíciou rozviklať.

Zároveň dodal, že odmieta dosiahnuť spravodlivosť „nečestnými spôsobmi alebo nadužívaním práva“. Je za každé vyšetrovanie, ale musí byť zákonné. Všetky orgány v silových zložkách by mali mať podľa Kollára voľné ruky, robiť si svoju robotu a nik by im do toho nemal zasahovať.

Heger pripomenul, že nástupom tejto vlády sa uvoľnili ruky orgánom činným v trestnom konaní. Zhodnotil, že ľudia, ktorí sú dnes obviňovaní zo závažnej trestnej činnosti, sú hlavne nominanti Fica či expremiéra Petra Pellegriniho. Podľa premiéra títo ľudia rozkrývajú korupčné schémy, ktoré používala bývalá vláda.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že je tu vojna o spravodlivosť. Verí, že všetci, ktorí rozkrádali štát, budú potrestaní.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 10 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 10 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 11 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)