Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 12:25

Rozdelenie okresov

Pribúdajú zelené okresy, väčšina bude v žltej farbe

Pribúdajú zelené okresy, väčšina bude v žltej farbe

Zdroj: MZ SR

Pozrite si, v ktorej fáze bude od pondelka 21. júna váš okres.

Od pondelka bude v zelenej fáze COVID automatu už 17 okresov, v ktorých platia iba veľmi mierne opatrenia. 

Jeden okres (Myjava) ostáva v červenej a jeden (Kysucké Nové Mesto) v ružovej fáze.

Najviac (45) okresov bude v žltej farbe.

Rozdelenie okresov od 21. júna

Červený okres (druhý stupeň varovania): Myjava

Ružový okresy (prvý stupeň varovania): Kysucké Nové Mesto

Oranžové okresy (druhý stupeň ostražitosti):  Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Čadca, Gelnica, Humenné, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Ružomberok, Senica, Skalica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trnava, Vranov nad Topľou

Žlté okresy (prvý stupeň ostražitosti): Bardejov, Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Ilava, Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV, Košice – okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senec, Snina, Trebišov, Trenčín, Tvrdošín, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Inzercia

Zelené okrey (monitoring):  Banská Bystrica, Brezno, Dunajská Streda, Kežmarok, Komárno, Nitra, Poltár, Púchov, Sabinov, Šaľa, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Turčianske Teplice, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce

 

Prehľad opatrení

 • V oranžových a lepších okresoch je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško, šál alebo šatku. V horších naďalej respirátor.
 • V oranžových a lepších okresoch je možné stravovať sa aj v interiéri reštaurácií. V oranžových max. 4 osoby za stolom a v žltých max. 6 ľudí za stolom, v oboch prípadoch je povolených viac osôb, len ak sú zo spoločnej domácnosti. V zelených okresoch je to bez obmedzení. V červených a ružových okresoch sú naďalej povolené len terasy a výdajné okienka.
 • Návštevy v zdravotníckych zariadeniach sú naďalej povolené len pre tých, ktorí sú zaočkovaní, majú negatívny test alebo prekonali koronavírus.
 • V oranžových a lepších okresoch je povolené organizovať menšie podujatia pre školy, kiná môžu byť už otvorené všade.
 • V ružových a horších okresoch môžu byť ubytované v hoteli v jednej izbe najviac dve osoby alebo členovia jednej domácnosti, v oranžovom okrese je ubytovanie bez obmedzení.
 • V ružových a lepších okresoch sú otvorené wellness centrá, akvaparky a kúpele, potrebný je však negatívny test. Netreba ho deťom do 10 rokov.
 • Vo fitnescentrách nie je potrebný negatívny test. V červenom a ružovom okrese do 10, resp. 15 osôb alebo zákazník na 25 m². V oranžovom a žltom do 20, resp. 30 osôb alebo zákazník na 15 m².

Bohoslužby niekde už aj do 75 percent kapacity kostola

 • V ružových a červených okresoch platí obmedzenie jednej osoby na 15 metrov štvorcových (do počtu sa však nezaratávajú deti do 10 rokov v sprievode dospelého).
 • V oranžových okresoch je v interiéri kostola obmedzené sedenie na 25 percent kapacity (max. 250 ľudí) a v exteriéri 50 percent kapacity (max. do 500 osôb). Na státie v interiéri 50 a v exteriéri 100.
 • V žltých okresoch je v interiéri obmedzené sedenie do 50 percent kapacity (max. 250 osôb) a v exteriéri do 75 percent kapacity (max. 500 osôb). Na státie v interiéri 100 a v exteriéri do 250.
 • V zelených okresoch je v interiéri obmedzené sedenie do 75 percent kapacity (max. 500 a v exteriéri max. 1000 osôb). Na státie do 50 percent kapacity priestoru, v interiéri do 500 osôb a v exteriéri do 1000 osôb.

Svadby v interiéri už aj do 500 ľudí

Pre svadobné hostiny, kary a večierky platia nasledujúce obmedzenia:

 • v červených a bordových okresoch sú naďalej zakázané,
 • v ružových v interiéri do 25 ľudí, v exteriéri do 50 osôb,
 • v oranžových v interiéri do 50 ľudí, v exteriéri do 100 osôb,
 • v žltých v interiéri do 100 ľudí, v exteriéri do 250 osôb,
 • v zelených v interiéri do 500 ľudí, v exteriéri do 1000 osôb.

Nevyhnutnosťou je buď:

 • negatívny test (PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín, alebo antigénový test nie starší než 24 hodín),
 • byť zaočkovaný (viac ako 14 dní po druhej dávke vakcínou Pfizer či Moderna, prípadne 4 týždne po prvej dávke očkovacou látkou od AstraZenecy či Johnson & Johnson),
 • alebo prekonanie ochorenia (pred nie viac ako 180 dňami alebo ak ste boli zaočkovaní prvou dávkou akejkoľvek vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – viac ako 14 dní po prvej dávke).

Rovnaké obmedzenia počtu osôb ako pre svadby platia aj pre hromadné podujatia, na ktorých však nebude potrebný test. Hromadné podujatia sa môžu konať aj v červených okresoch (max. do 10 ľudí). Organizátor je však povinný uchovávať kontakt na návštevníkov, a to počas dvoch týždňov, potom má evidenciu kontaktov zničiť.

Kultúrne podujatia 

 • v červených okresoch do 50 percent kapacity, najviac 150 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri,
 • v ružových okresoch do 50 percent kapacity, najviac 250 ľudí v interiéri a 500 v exteriéri,
 • v oranžových okresoch na sedenie rovnaké podmienky ako v ružových okresoch, ale na státie do 50 osôb v interiéri a 100 osôb v exteriéri,
 • v žltých okresoch na sedenie podobne ako v oranžových a ružových, ale na státie do 100 osôb v interiéri a 250 v exteriéri,
 • v zelených okresoch v interiéri do 500 ľudí, v exteriéri do 1000.

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred hodinou

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 2 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia