Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 11:07

Vo výberovom konaní uspelo osem uchádzačiek na sudcu Najvyššieho správneho súdu

Keďže jedna z uchádzačiek - Zuzana Šabová - nie je sudkyňou, bude ju ešte musieť vymenovať prezidentka.

Vo výberovom konaní pred Súdnou radou uspelo osem uchádzačiek na sudcu Najvyššieho správneho súdu. Súdna rada na utorkovom zasadnutí rozhodla, že spĺňajú predpoklady sudcovskej spôsobilosti i majetkových pomerov. Keďže jedna z uchádzačiek nie je sudkyňou, bude ju ešte musieť vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.

Sedem úspešných uchádzačiek vzišlo z druhého kola verejného vypočutia. Šesť z nich momentálne pôsobí v Správnom kolégiu Najvyššieho súdu. Konkrétne Elena Berthotyová, Jana Hatalová, Zuzana Mališová, Monika Valašiková, Katarína Benczová a Petra Príbelská.

Súdna rada navrhla prezidentke vymenovať za sudkyňu NSS SR právničku a členku Rady pre štátnu službu Zuzanu Šabovú. Uspela aj Anita Filová, ktorá sa zúčastnila na prvom kole verejného vypočutia a Súdna rada v jej prípade rozhodovala o splnení majetkových pomerov dodatočne. Na NSS SR bude preložená z Krajského súdu v Trnave.

Výberové konanie na sudcu NSS SR pozostáva z verejného vypočutia pred Súdnou radou, ktorá je v tomto prípade výberovou komisiou, a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti i majetkových pomerov.

Už skôr uspelo vo výberovom konaní ďalších osem uchádzačov vrátane predsedu NSS SR Pavla Naďa. V stredu sa začalo aj tretie kolo verejného vypočutia na sudcu NSS SR. Súdna rada by mala počas stredy a štvrtka vypočuť siedmich uchádzačov. Hlasovať o výsledkoch tohto verejného vypočutia má v piatok.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy. Funkčný má byť od 1. augusta.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 12 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)