Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 09:05

Odvolávanie ministra vnútra

V parlamente pokračuje mimoriadna schôdza

V parlamente pokračuje mimoriadna schôdza

Minister vnútra Roman Mikulec. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Do rozpravy je ešte písomne prihlásených viacero poslancov, do diskusie sa následne môžu poslanci prihlásiť aj ústne.

Aktualizujeme
 

14:07 Po obedňajšej prestávke pokračuje schôdza k odvolávaniu ministra vnútra. Roman Mikulec už je prítomný v parlamente. Vystúpiť chcú ešte viacerí poslanci.

12:37 Minister vnútra by mal vyvodiť politickú zodpovednosť, pretože nesie zodpovednosť za to, čo sa v polícii deje, ako aj za podozrenia o manipulácii svedkov. Vyhlásil to poslanec Boris Susko (Smer) počas diskusie.

Dúfa, že sa všetky podozrenia náležite vyšetria, v tejto súvislosti žiada aj právnu zodpovednosť. Ako poslanec však žiada od Mikulca aj vyvodenie politickej zodpovednosti. Hovorí, že politici odstupovali v minulosti za menej závažné kauzy.

Susko tiež kritizoval neprítomnosť ministra v pléne. Je to podľa neho neúcta voči parlamentu, ktorý je nadriadený vláde. Údajné manipulovanie svedkov v trestných konaniach považuje za obrovský škandál, bezpečnostné riziko, ako aj útok na práva, ktoré sú chránené Ústavou SR.

"Počuli sme množstvo argumentov a dôkazov, ktoré hovoria o tom, že v rámci trestných konaní sa manipulujú výpovede svedkov, a to tak, aby sa dosiahol stav, keď sa tieto výpovede budú vzájomne zhodovať, aby sa dosiahlo väzobné stíhanie konkrétnych osôb a prípadne aj ich následné odsúdenie," priblížil poslanec.

10:31 V rokovacej sále je už počas odvolávania Mikulca členka vlády – ministerka kultúry Natália Milanová. Informoval o tom Denník N.

10:20 Členovia vlády ani minister vnútra Roman Mikulec  nie sú prítomní na mimoriadnom rokovaní Národnej rady. V pléne sa pritom diskutuje o návrhu na Mikulcovo odvolanie. Neprítomnosť ministra a vlády kritizovali opoziční poslanci. Koalícia vysvetľuje, že museli ísť na rokovanie vlády.

"Pán predsedajúci, môžem vás poprosiť, mohli by ste zabezpečiť účasť aspoň jedného člena vlády? Minimálne pána Mikulca, keďže ide o návrh na odvolávanie člena vlády," poznamenal Erik Tomáš (nezaradený). Navrhol, aby schôdzu prerušili do momentu, kým nepríde niekto z členov vlády. Hovorí o prejave neslušnosti voči parlamentu. "Pripomínam, že parlament je nadriadený vláde," podotkol.

Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS), ktorý viedol schôdzu, vysvetlil, že ministri aj s Mikulcom museli ísť na rokovanie vlády. "Pokiaľ viem, v rokovacom poriadku nie je nikde napísané, že tu povinne musí sedieť minister. Momentálne musel minister súrne odísť na vládu, ale vráti sa," odpovedal Laurenčík.

Tomáš mu však prečítal inú časť rokovacieho poriadku, kde sa hovorí, že na požiadanie parlamentu by mali byť členovia vlády prítomní v pléne. Pri hlasovaní o jeho návrhu na prerušenie schôdze plénum nebolo uznášaniaschopné.

Inzercia

10:12 Nezaradený poslanec Erik Tomáš pripomenul, že spúšťačom na odvolanie Mikulca je škandál v bezpečnostných zložkách, no nebyť škandálu, verejnosť ani netuší, že minister existuje. Kritizoval, že je ho málo vidieť, obzvlášť počas pandémie, pričom hovorí o prvom zlyhaní Mikulca ako ministra.

Pripomenul mu, že je predsedom ústredného krízového štábu, ktorého úlohou je analyzovať riziká vzniku krízovej situácie a pripravovať návrhy opatrení na jej riešenie. "Slovensko nepotrebuje strateného ministra vnútra, ale pripraveného riešiť všetko, čo spadá do jeho kompetencie," vyhlásil. Očakával od Mikulca oveľa väčší výkon a "ťah na bránu".

Tomáš kritizoval i amaterizmus a neschopnosť vlády. Dodal, že za stav v polícii je zodpovedná celá vláda. Preto bude s kolegami po tejto schôdzi navrhovať aj odvolanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), čiže odchod celej vlády.

9.55 Poslanci Národnej rady pokračujú od rána v mimoriadnej schôdzi, na ktorej chce opozícia odvolať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO). Sledovať ju môžete tu.

V úvode dňa vystúpila exministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Denisa Saková. Kritizuje pomery v polícii, ktorá podľa nej nemá rozviazané ruky a upadla do chaosu a anarchie. Do rozpravy je ešte písomne prihlásených približne desať poslancov, do diskusie sa následne môžu poslanci prihlásiť aj ústne.

Schôdza sa začala v utorok, vystúpilo na nej desať rečníkov, okrem predkladateľov zo Smeru aj niektorí členovia vlády. Opozícia chce vysloviť nedôveru ministrovi vnútra pre podozrenia o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek.

V odôvodnení návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi opozícia píše o vyhľadávaní spolupracujúcich osôb v prebiehajúcich trestných konaniach s cieľom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu.

Spočívať má v podávaní účelových, tzv. univerzálnych výpovedí proti vopred vytypovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné stíhanie.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Počasie: Bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Veľmi teplo a miestami dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou okolo 27 st. (shmú)

pred 10 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia