Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2021, 21:09

V Nemecku ocenili bieloruskú spisovateľku Sviatlanu Alexijevičovú

V Nemecku ocenili bieloruskú spisovateľku Sviatlanu Alexijevičovú

Foto - TASR/AP

Medzinárodne známa autorka patrí k ostrým kritikom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Svoju vlasť opustila vlani na jeseň a odvtedy žije v exile v Nemecku.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier ocenil v utorok Veľkým spolkovým krížom za zásluhy politicky angažovanú nositeľku Nobelovej ceny za literatúru Sviatlanu Alexijevičovú. Informovala o tom agentúra DPA.

"Naučili sme sa od Vás, milá Sviatlana Alexandrovna, že sloboda chce byť oslavovaná v uliciach, ale prežívaná v každodennom živote," povedal Steinmeier vo svojom prejave. "O vašej krajine, ktorej sme spravili veľa zlého a na ktorú sme tak dlho zabúdali, sme sa počas uplynulého roka dozvedeli viac než kedykoľvek predtým."

Steinmeier vyzval na podporu ľudí žijúcich v Bielorusku. "Táto krajina, Bielorusko, nie je vzdialeným východoeurópskym príbuzným," zdôraznil. "Jeho obyvatelia sú nám blízki, zaslúžia si našu pozornosť a podporu."

Medzinárodne známa autorka Sviatlana Alexijevičová patrí k ostrým kritikom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Svoju vlasť opustila vlani na jeseň a odvtedy žije v exile v Nemecku. Predtým bola 72-ročná Alexijevičová členkou opozíciou založenej Koordinačnej rady, ktorá vznikla na podnet Sviatlany Cichanovskej, vyzývateľky prezidenta Alexandra Lukašenka vo vlaňajších prezidentských voľbách.

Po zverejnení ich výsledkov vypukli v Bielorusku masové protesty. Podľa nich zvíťazil s viac ako 80 percentami hlasov opäť Lukašenko, ktorý je pri moci už vyše 25 rokov, zatiaľ čo Cichanovská získala približne desať percent hlasov. Kritici tvrdia, že voľby boli zmanipulované, pričom ich výsledky neuznáva ani Európska únia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 9 hodinami
pred 11 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia