Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2021, 19:52

Aktivista za právo na dôstojný koniec života podstúpil asistovanú samovraždu

"Je veľmi dobre, že odišiel podľa svojich predstáv," uviedol jeho príbuzný, ktorý je právnik a synovec Vincenta Lamberta. Ten strávil viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave a stal sa vo Francúzsku symbolom debaty o ukončení života.

Nevyliečiteľne chorý Francúz Alain Cocq, ktorý ako aktivista bojoval za "dôstojný koniec života", zomrel v utorok vo švajčiarskom Berne, kde mu umožnili asistovanú samovraždu.

Ako informoval denník Le Monde, tento 58-ročný muž vyše 30 rokov trpel zriedkavou, nevyliečiteľnou a bolestivou chorobou, pri ktorej sa steny jeho tepien zlepovali a spôsobovali ischémiu, čo je zastavenie alebo nedostatočný obeh krvi v tkanive alebo orgáne. Cocq si preto roky si želal ukončiť svoje trápenie.

Svoj prípad medializoval v roku 2020, keď požiadal prezidenta republiky Emmanuela Macrona, aby mu povolil asistovanú samovraždu. Macron jeho prosbe nevyhovel s tým, že francúzska legislatíva v jeho prípade takýto postup neumožňuje.

Pred svojou naplánovanou smrťou Cocq napísal otvorený list, ktorý adresoval i Macronovi, a verejnosti v ňom oznámil, že vo Švajčiarsku podstúpi asistovanú samovraždu.

Podľa vyjadrenia príbuzných Cocq pred smrťou užil "tabletku; bolo to veľmi rýchle".

"Je veľmi dobre, že odišiel podľa svojich predstáv," uviedol Cocqov príbuzný François Lambert, právnik a synovec Vincenta Lamberta, ktorý strávil viac ako desať rokov vo vegetatívnom stave a stal sa vo Francúzsku symbolom debaty o ukončení života.

Alainovi Cocqovi diagnostikovali jeho chorobu vo veku 23 rokov, takže podľa vlastných slov 35 rokov svojho života prežil "v paliatívnej starostlivosti".

Inzercia

Napriek svojmu utrpeniu nemohol využiť platný Claeysov a Léonettiho zákon, ktorý bol vo Francúzsku prijatý v roku 2016 a ktorý povoľuje podanie silných sedatív s cieľom odstrániť netolerovateľné, neznesiteľné utrpenie na konci života pacienta, a to ovplyvnením stavu jeho vedomia.

Tento zákon a ním povolená "hlboká a nepretržitá sedácia až do stavu smrti" sa vzťahuje iba na ľudí, u ktorých je prognóza života už len krátkodobá, čo sa u Cocqa nepredpokladalo.

Prípady týkajúce sa práva ukončiť svoj život v prípade vážnej choroby sú vo Francúzsku už dlho veľmi emotívnym problémom.

Najpolarizujúcejší bol prípad spomínaného Vincenta Lamberta, ktorý bol vo vegetatívnom stave od dopravnej nehody v roku 2008. Zomrel v júli 2019 po tom, čo ho lekári po dlhom právnom boji odpojili od podporných prístrojov.

Tento prípad rozdelil nielen Francúzsko, ale i Lambertovu vlastnú rodinu.

Jeho rodičia sa snažili nájsť a využiť každú legálnu cestu na jeho udržanie pri živote, kým jeho manželka a synovec trvali na tom, že mu treba umožniť zomrieť. Argumentovali, že aj samotný Lambert sa v tomto zmysle vyjadril ešte pred nehodou v jednom z rozhovorov, keď v rodine rozoberali túto tému.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia