Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2021, 18:23

Pápež a Biden

K avizovanému stretnutiu vo Vatikáne nedošlo, nebolo ani v pláne

K avizovanému stretnutiu vo Vatikáne nedošlo, nebolo ani v pláne

Americký prezident Joe Biden po prílete do Ženevy. Foto – TASR/AP

Catholic News Agency, ktorá o údajnom stretnutí informovala ako prvá, sa za chybnú informáciu ospravedlnila.

Americký prezident Joe Biden, ktorý v týchto dňoch absolvuje viacero dôležitých stretnutí v Európe, sa s pápežom Františkom nestretne.

„Prezident Biden nemá v pláne tento týždeň navštíviť Rím alebo Vatikán,“ vyhlásila v utorok hovorkyňa veľvyslanectva USA pri Svätej stolici Emily Zeebergová.

Stretnutie poprel aj arcibiskup Paul Gallagher, vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi.

Viaceré zahraničné médiá pritom informovali, že Biden sa má v utorok zastaviť vo Vatikáne počas presunu z bruselského samitu EÚ, NATO a USA do Ženevy, kde sa v stredu stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

O stretnutí František – Biden ako prvá začiatkom júna informovala Catholic News Agency (CNA) s odvolaním sa na zdroje z Apoštolského paláca.

Americká katolícka agentúra stretnutie vo Vatikáne opätovne potvrdila aj v pondelok, teda deň pred jeho údajným konaním.

„V správe o Joeovi Bidenovi a pápežovi Františkovi zo 14. júna Catholic News Agency na základe svojich informácií chybne uviedla, že americký prezident sa 15. júna stretne s pápežom. Podľa vatikánskych zdrojov nie je na 15. júna naplánované žiadne stretnutie medzi pápežom Františkom a prezidentom Joeom Bidenom,“ korigovala CNA nesprávne informácie v utorok popoludní.

National Catholic Reporter (NCR) následne uviedol, že pravdivosť správy spochybňovala skutočnosť, že počas dňa neboli v okolí Vatikánu badateľné žiadne bezpečnostné obmedzenia. „Keď sa mal s pápežom Františkom v roku 2017 stretnúť prezident Donald Trump, uzavretých bolo niekoľko blokov v okolí Vatikánu,“ napísal americký portál.

Inzercia

„Prečo by Biden mal prísť do Ríma teraz, keď tam v októbri zavíta na samit G20? Príprava stretnutí s pápežom si vyžaduje istý čas, pričom Biden zatiaľ nevymenoval ani amerického veľvyslanca pri Svätej stolici,“ uviedol NCR.

CNA v článku o stretnutí pápeža s Bidenom napísala aj to, že prezidentov tím prejavil záujem, aby sa Biden mohol vo Vatikáne zúčastniť na rannej omši s pápežom a pristúpiť k svätému prijímaniu.

„Vatikán tento návrh neprijal po zvážení dosahu, ktorý by prijatie svätého prijímania z rúk pápeža mohlo mať na diskusiu v rámci Konferencie katolíckych biskupov USA, ktorí na svojom zasadnutí v stredu 16. júna budú hlasovať o vytvorení komisie pre prípravu dokumentu o eucharistickej koherentnosti,“ uviedla CNA.  

Amerických biskupov už dlhšie rozdeľuje spor, či pro-choice polici, medzi ktorých patrí aj prezident Biden, môžu pristupovať k eucharistii, alebo by im mala byť odmietnutá.

Biden sa zúčastnil aj na nedeľnej omši v anglickom prístavnom meste St. Ives v Cornwalle, kde sa počas víkendu konal samit G7. „Je úžasné, že si vo svojom nabitom programe vytvoril priestor, aby sa mohol zúčastniť na svätej omši,“ citovala CNA miestneho kňaza Canona Philipa Dysona.

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 35 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

pred 4 hodinami

V trenčianskom výstavisku Expo Center budú aj v nedeľu očkovať záujemcov o vakcináciu bez registrácie prostredníctvom NCIZ. Od 8:00 do 17:00 môžu zaočkovať až 1 200 osôb. „Na očkovanie je potrebné priniesť si občiansky preukaz, preukaz poistenca a v prípade preočkovania aj doklad o zaočkovaní prvou dávkou,“ doplnila Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. (tasr)

Inzercia

Inzercia