Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2021, 17:12

Kauza Kuciak

Najvyšší súd zrušil rozsudok, Kočner a Zsuzsová pôjdu opäť pred súd v Pezinku

Najvyšší súd zrušil rozsudok, Kočner a Zsuzsová pôjdu opäť pred súd v Pezinku

Marian Kočner. Foto – TASR

Súd zároveň odsúdil Tomáša Szabóa na 25 rokov za vraždu Petra Molnára, odvolať sa už nemôže.

Najvyšší súd v utorok zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu, v ktorom boli Marian Kočner a Alena Zsuzsová oslobodení v kauze vraždy Jána Kuciaka.

Obaja sa tak opäť postavia pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

O prípade nebude rozhodovať nový senát, podľa Najvyššieho súdu na to nie je dôvod. Opäť ho teda bude skúmať senát, ktorý vedie Ružena Sabová.

Súd zároveň uznal obžalovaného Tomáša Szabóa za vinného v prípade vraždy podnikateľa Petra Molnára. Dostal trest 25 rokov.

„Vec obžalovaných Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej sa vracia súdu prvého stupňa, aby v potrebnom rozsahu opäť prejednal a rozhodol,“ uviedol v rozhodnutí predseda senátu Najvyššieho súdu Peter Paluda.


Verejné zasadnutie na Najvyššom súde. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Výhrady voči rozsudku špecializovaného súdu

Špecializovaný súd podľa neho rozhodol o oslobodení Kočnera a Zsuzsovej predčasne.

„Nevysporiadal sa so všetkými okolnosťami, neodôvodnil zrozumiteľne rozhodnutie, nevykonal všetky dôkazy. Dôkazy, ktoré vykonal, hodnotil podľa Najvyššieho súdu izolovane, z čoho vyplynul nesprávny právny záver rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku.“

Paluda dodal, že súd hodnotil dôkazy, ktoré nevykonal.

Ako tvrdí, v spise sú obsiahnuté dôkazy, na ktoré poukázal prokurátor a splnomocnenci. „Napríklad výhražné správy Mariana Kočnera na Kuciaka. Ide o správu medzi Marianom Kočnerom a Miroslavom Konôpkom, komunikácia medzi Kočnerom a Jaroslavom Haščákom a iné,“ uviedol predseda senátu.

„Ak by špecializovaný súd chronologicky vyhodnotil dôkazy, zrejme by nedospel k zhodnému záveru s výrokom, aký urobil,“ podotkol s tým, že špecializovaný súd niektoré dôkazy hodnotil v rozpore s elementárnou logikou.

Odvolania rodičov novinára Jána Kuciaka vo veci nemajetkovej ujmy Najvyšší súd zamietol. Tí dokopy žiadali od Szabóa jeden milión eur. Sumu 70-tisíc eur pre každého z rodičov novinára súd považuje za primeranú.

Paluda dodal, že toto rozhodnutie im nebráni vo vymáhaní škody v civilnom procese.


Zľava Jana Kuciaková, matka zavraždeného Jána Kuciaka, a Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Prípad nedostane nový senát

Súd hodnotí dešifrovanie komunikácie Threema ako zákonne získaný dôkaz. „Obsah tohto dôkazu bol hodnotený spôsobom, ktorý nezodpovedá požiadavkám Trestného poriadku, pretože jednotlivé časti komunikácie medzi obžalovanými boli prvostupňovým súdom povytrhávané,“ podotkol.

Súd vrátil späť aj prípad nedovoleného ozbrojovania Mariana Kočnera. Súd konštatoval, že by mu mal byť uložený súhrnný trest.

„Vzhľadom na to, že toto pochybenie nemohol odvolací súd v celistvosti napraviť, pričom nie je jasné, ako rozhodne súd po vrátení prvému stupňu, bolo by takéto rozhodnutie predčasné,“ zdôvodnil.

Inzercia

Prečo Najvyšší súd nevyhovel návrhu prokurátora, aby sa po vrátení veci na špecializovaný súd ňou zaoberal nový senát? 

„Odvolací súd nezistil dôvody, ktoré by preukazovali, že prvostupňový súd bol ovplyvnený pri svojom rozhodovaní. Konal tak, ako prvostupňové súdy konajú. Nebol zistený zámer, alebo úmysel ovplyvniť alebo zmariť dôkaznú situáciu,“ skonštatoval Paluda.

Pri čítaní prvostupňového rozsudku ho najviac zarazilo, že oslobodzujúca časť nemala svoju vnútornú logiku. Nevidí však problém v tom, že o veci bude rozhodovať rovnaký senát ako predtým.

„Senát dostane záväzný pokyn odvolacieho súdu, kde bude presne pomenované, špecifikované po jednotlivých úkonoch a dôkazoch, ktoré je treba urobiť. Bude pod kontrolou a tlakom verejnosti, aby všetky tieto dôkazy boli vykonané. Aby boli logickým spôsobom zhodnotené a aby bolo na základe nich rozhodnuté."

Písomné rozhodnutie Najvyššieho súdu by mohlo byť vyhotovené do konca júla. Uviedol to predseda senátu Najvyššieho súdu Peter Paluda, ktorý rozhodoval o odvolaniach v kauze Kuciak. „Bude to trošičku dlhšie, na začiatku júla plánujem dovolenku. Predpokladám, že ku koncu júla. Dúfam, že si nebudem musieť žiadať o predĺženie lehoty na napísanie rozhodnutia, lebo ide o citlivú vec,“ povedal.

Kuciakovci a Kušnírová hovoria o víťazstve spravodlivosti

Ako píše Denník N, verdikt v kauze Kuciak nebude známy ešte minimálne niekoľko mesiacov, možno aj rok. Ak by totiž Špecializovaný trestný súd na základe názoru Najvyššieho súdu zmenil na vec pohľad a teoreticky by všetkých páchateľov odsúdil, aj v takom prípade bude vec ešte znovu posudzovať Najvyšší súd, pretože Kočner a spol. sa určite odvolajú.

Rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vnímajú utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu ako víťazstvo spravodlivosti na Slovensku. S rozhodnutím sú spokojní. Veria, že Špecializovaný trestný súd  rozhodne vo veci spravodlivo.

„Nakoniec som rada, že spravodlivosť zvíťazila. Je to taký prvý výkrik do tmy pre spravodlivosť na Slovensku. Nielen pre naše dve deti, ale aj pre budúce generácie i pre novinárov, aby sa nebáli písať," skonštatovala matka zavraždenej Zlatica Kušnírová.

Zároveň uviedla, že je odhodlaná bojovať ďalej a verí, že špecializovaný súd "rozhodne lepšie".

Jozef Kuciak, otec zavraždeného novinára, vníma rozhodnutie súdu ako zadosťučinenie. „Konečne spravodlivosť zvíťazila. Verím, že to zdarne dokončíme pred špecializovaným súdom," skonštatoval.

Dúfa, že budúce rozhodnutie špecializovaného súdu bude spravodlivejšie. „Ja by som to už nezvládol, keby sa to malo všetko začať od začiatku," povedal.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek je spokojný, že odvolanie na Najvyššom súde dopadlo úspešne. Zároveň rešpektuje všetky výroky týkajúce sa rozhodnutia a tiež to, že odvolávací súd nevyhovel jeho požiadavke prideliť spis inému senátu Špecializovaného trestného súdu.

„Odvolací súd uznal naše argumenty v odvolávacom konaní, ale bude potrebné si počkať na písomné vyjadrenie rozsudku, keďže NS avizoval, že sa vyjadrí k tomu, čo bude v danej veci potrebné vykonať," povedal Šúrek.

Pripomenul, že po vrátení rozsudku na špecializovaný súd budú vo veci vraždy vykonávané ďalšie dôkazy a až potom bude možné prísť k objektívnym záverom.  

 

 

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 8 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia