Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. jún 2021

Peter Lednický: Tretia vlna príde. Obávam sa, že dopadneme ako vlani

Laboratórna diagnostika sa počas pandémie dostala z okraja do epicentra všeobecného záujmu.

Peter Lednický: Tretia vlna príde. Obávam sa, že dopadneme ako vlani

Platforme Unilabs priebežne klesli objemy štandardných výkonov o 70 %, no pri testovaní na nový koronavírus dokázali pokryť tretinu všetkých testov na Slovensku. Zložitú situáciu ustáli aj vďaka príslušnosti k prestížnej nadnárodnej sieti, dobre nastaveným interným procesom a pružnej reakcii. „Bolo to šialené obdobie a aj touto cestou vyslovujem celému nášmu tímu veľkú vďaku za to, ako sme to spoločne zvládli. Napokon sme rok 2020 z nášho pohľadu mohli vyhodnotiť ako úspešný,“ rekapituluje generálny riaditeľ Peter Lednický, ktorý pôsobí v tejto spoločnosti už od jej vzniku v roku 1997, ešte keď sa volala Alpha medical.

Spoločnosť začala s klinickou biochémiou a hematológiou v Ružomberku. Postupne sa pridávali klinická mikrobiológia, patologická anatómia, lekárska genetika. Za vyše dve desiatky rokov prešla transformáciou z lokálneho startupu na najväčšiu stredoeurópsku sieť diagnostických laboratórií. Dnes ich na území bývalej federácie prevádzkuje vyše 100 a zamestnáva viac ako 2 500 laboratórnych špecialistov, lekárov a akademikov.

V roku 2017 ste sa pridali k medzinárodnej sieti Unilabs. Aké boli hlavné dôvody?

Unilabs so sídlom v Ženeve pôsobí v dvanástich európskych krajinách a má veľmi široké portfólio laboratórnych služieb a medicínskej diagnostiky. Pre nich to bola prvá akvizícia v stredoeurópskom priestore a nám sa otvorila možnosť spolupracovať s významnými centrami. Získali sme prístup k technológiám, ku ktorým by sme sa inak sotva dostali. Zásluhou poznatkov reťazca nemusíme v mnohých smeroch takpovediac nanovo objavovať koleso – učíme sa a prijímame inšpiráciu od tých najlepších. Posilnila sa aj naša vyjednávacia pozícia voči dodávateľom. Tieto a ďalšie súvisiace benefity sa pozitívne prejavili práve počas pandémie.

Sprievodným znakom zlučovania býva strata aspoň časti svojrázu. Ako to bolo vo vašom prípade?

Veľkou prednosťou je, že skupina Unilabs nepociťuje potrebu meniť veci, ktoré v rôznych prostrediach fungujú. Jednotlivé spoločnosti si – samozrejme, pri spĺňaní unifikovaných štandardov a nárokov – zachovávajú svoju individualitu. Výhody partnerstva s globálnym veľkým hráčom teda nič neubrali z nášho zohľadňovania lokálnych špecifík a potrieb: vnútorne sme zostali firmou so slovenskou DNA.

Prečo sa formálny rebranding udial až po takmer štyroch rokoch?

Laboratórna diagnostika je predovšetkým o precíznosti a spoľahlivosti, veď výsledky ovplyvňujú zhruba 80 % terapeutických rozhodnutí. Výsostne rešpektujeme, že Unilabs má len jedno meno. Bolo treba zabezpečiť nepodkročiteľnú úroveň kvality procesov na to, aby sme sa mohli stať súčasťou siete aj podľa mena pri vystupovaní navonok. Preto sa integračný proces naplno finalizuje až po určitom čase. Momentálne sme v medziobdobí používania oboch názvov. Predpokladám, že potrvá približne rok. Pri tejto príležitosti však zdôrazňujem, že pre našich klientov, medzi nimi 80 nemocníc a 7 000 lekárov, sa nič nemení. Vôbec nie nebodaj k horšiemu. Určite sa nechystáme niečo redukovať. Naopak, v rámci našej dlhodobej ambície prinášať inovácie významne rozšírime spektrum vyšetrení.

Vráťme sa na úplný začiatok koronakrízy. Boli ste na čosi také pripravení?

Pomohlo nám, že sme súčasťou medzinárodnej siete. Malí hráči vtedy mohli vnímať egoizmus veľkých štátov, ktoré si sťahovali diagnostiku k sebe a pre menšie národy nebolo dokopy nič k dispozícii, my sme však ťažili z dostupnosti špičkovej technológie pre celú sieť. Mali sme výhodu aj v tom, že už v „mierových časoch“ sme ako najväčšia tunajšia platforma v oblasti laboratórnej diagnostiky aplikovali vyšetrovacie postupy vrátane tých na báze PCR pri testovaní obrovského množstva iných virálnych infekcií. V princípe sme teda okamžite mali všetko, čo sme potrebovali, ale pri SARS-CoV-2 bolo potrebné získať aj konkrétne diagnostické know-how, reagencie a odberné sety. Naštartovali sme to na pracovisku v Ružomberku, ktoré je našou vlajkovou loďou v odvetví virológie.

Na úvod ste robili tridsiatku PCR testov denne, napokon ste sa dostali až na 200-násobok tejto hodnoty, teda 6 000 analyzovaných vzoriek.

Po validovaní v Národnom referenčnom centre pre chrípku sme celý proces z kapacitných i preventívnych dôvodov „odrolovali“ aj do dvoch ďalších laboratórií. Nemohli sme si totiž dovoliť riziko, že nám spadne do karantény jediný funkčný tím. Bol to veru boj, ale my sme v ňom uspeli aj s vedomím zodpovednosti za svoju povesť i renomé materskej korporátnej značky. Nikdy sme nenaháňali nejaké rekordy. Naše prísne kvalitatívne a bezpečnostné protokoly nastavené diagnostikovaním aj oveľa nákazlivejších chorôb sa nijako nezmenili.

V čom spočíval váš náskok?

Potvrdilo sa, že najlepšia improvizácia je tá podložená prípravou. Príchod ochorenia Covid-19 sme očakávali už pri prvých informáciách o rozšírení vírusu za hranice Číny a začali sme nakupovať testovacie kity. Vďaka tomu sme mohli otvoriť prvé drive-thru testovacie miesto na Slovensku a ponúknuť ho širokej verejnosti. PCR diagnostiku sme naštartovali ani nie týždeň po prvom pozitívnom prípade na Slovensku. V tejto prvotnej fáze bolo našou prioritou testovať indikovaných pacientov „pre štát“, takže samoplatcovia ešte mohli mať ťažkosti dostať termín. Rýchlo sme však aj prostredníctvom trojzmennej prevádzky dosiahli uspokojivý kapacitný stav. Keď sme už v júli videli, že príde silná druhá vlna, tiež sme sa na to pripravili. Spustením veľkej analytickej linky sme násobne zvýšili kapacitné možnosti a zároveň sme skrátili čas vyhodnocovania PCR testov na limit 24 hodín. Vyhli sme sa viaznutiu, aké mali povedzme v Spojených štátoch amerických, kde výsledky vydávali aj po piatich dňoch, čo je v epidemiológii neúnosne veľa. Od jesene sa zmenila testovacia stratégia štátu, všetci vieme ako. Išlo sa primárne cez antigény, a tak približne od novembra už naše kapacity presahovali požiadavky. Dnes vidíme, že testovanie cez PCR už vyložene padá.

Síce sme o značný stupeň zaočkovanosti aj premorenia ďalej, ale nenastáva déjà vu plus-mínus po roku?

Keď vidím ten klesajúci objem PCR testovania, obávam sa, že dopadneme ako vlani. V lete sa prakticky netestovalo. Bol tam deň, keď sa na celom Slovensku urobilo tuším iba 35 PCR testov. Potom sme, žiaľ, prehliadli nástup druhej vlny. Rozhodne by som bol nerád, keby sa to zopakovalo. V epidemiológii platí, že veci dokážete držať pod kontrolou, kým sú čísla nízke. Keď nastane exponenciálny rast, už sa to ťažko zastavuje. Ak budeme mať malú mieru pretestovanosti, hrozí, že nepodchytíme príchod tretej vlny. A ona v nejakej intenzite príde. Dôležité je, aby sme na to dokázali zareagovať cieleným testovaním a rozumným dávkovaním opatrení, nech to zase nie je systém „brzda – plyn“ ako počas druhej vlny.

Nespôsobuje vám táto sezónnosť prevádzkové problémy? Aby som použil moderné slovo, reprofilizovali ste firmu, podriadili ste jej chod pandémii. Zrazu, minimálne medzi dvoma vlnami koronavírusu, vyvstáva nutnosť znova sa prispôsobiť vývoju.

Roky sa snažíme nielen vytvárať vysokovýkonné tímy, ale aj trénovať vedúcich pracovníkov tak, aby popri svojej expertnosti boli kvalitnými manažérmi. Teraz sa nám to vypláca, vieme sa operatívne prispôsobovať. Na začiatku pandémie sme museli preorganizovať firmu, pretože koronavírusové testovanie síce enormne narástlo, ale úplne sa nám prepadli objemy iných úkonov. Nemocnice riešili len Covid-19, ambulancie boli napospol pozatvárané a v našich laboratóriách nebolo čo robiť. Ako počas sviatkov. Tržby sa prepadli o 70 % a doslova sme zachraňovali firmu. Pokles štandardných výkonov nám však uľahčil preskupovanie pracovných síl. Súbežne sme totiž vo veľmi rýchlom tempe dávali dokopy testovacie kapacity na Covid-19, aby sme vyhoveli obrovskému dopytu. Naozaj to nebolo jednoduché.

Spomenuli ste štát. V jeho vzťahu so súkromnými poskytovateľmi spočiatku panovalo určité napätie.

Už som raz použil prirovnanie, že to bolo trošku divoké ako v talianskom manželstve. Veď v prvý deň fungovania drive-thru testovacieho miesta nám ho zakázali. Postupne sa to však vyriešilo v prospech všetkých. Ten vzťah sa medzičasom znormalizoval a dnes je veľmi dobrý. Ak si odmyslíme vlaňajší marec a apríl, Slovensko kapacitne v diagnostike naozaj nemalo problém a patrilo v regionálnom kontexte k lídrom. Asi si tiež dobre pamätáte tristné začiatky, ako zmoknutí ľudia čakali na odber v dlhých radoch pred infekčnými klinikami. Našťastie, nám sa po nástupe novej vlády podarilo prispieť k zásadnému zlepšeniu tohto stavu, keď veľké sieťové laboratóriá po určitých diskusiách dostali možnosť testovať. Pomerne rýchlo sa nielen u nás ukázalo, že spolupráca verejného a súkromného sektora je jedinou cestou. Zoberte si len našich 85 zvozných trás a na nich 120 automobilov v nasadení v rámci celého Slovenska. Vďaka dlhoročne budovanému workflow, prepracovanej logistike a masívnemu informačnému systému zvládame denne aj tých 6 000 PCR testov na Covid-19, pričom je to len menšia časť našich výkonov. Celkovo denne robíme až 100 000 analýz u 16 000 pacientov.

Inzercia

Čo môže byť váš trvalý príspevok pre verejnú sféru?

Som mimoriadne hrdý na to, ako sme počas pandémie v praxi poukázali na kľúčovú dôležitosť digitalizácie. Nádejam sa, že v tomto sme sa stali vzorom a inšpiráciou. Ak sa niečo dá robiť digitálne, tak to robme digitálne. Tých 6 000 PCR testov na Covid-19 denne, čo v špičke bola naša kapacita, by sa nedalo zvládnuť cez papier. Verím, že sa podarí plnohodnotne sprevádzkovať systém eHealth, lebo podľa mňa je to skvelá myšlienka, len ju treba dotiahnuť. Veľmi, veľmi ju podporujeme. Pochopiteľne, že v tomto smere sme entuziasti: u nás je cesta pacienta od začiatku až do konca procesu plne digitálna. Najmä vlani v marci – apríli sa to ukázalo ako jednoznačná prednosť.

Môžete to rozmeniť na drobné?

Papier zdržiava, znižuje komfort, je rizikový a napríklad pri koronavíruse bolo treba papierové žiadanky aj sterilizovať. My sa snažíme ísť ľuďom v ústrety a maximálne im všetko zjednodušiť. Vďaka takémuto nastaveniu dnes už nielen tí natívne digitálni a nielen v súvislosti s koronavírusom považujú za štandard elektronické objednanie na konkrétne miesto a čas, absenciu čakania a výsledok formou esemesky rádovo do niekoľkých hodín. Pochopiteľne, záleží na tom, aký kvalitný máte IT-tím, lebo dáta sa nezozbierajú, nevyhodnotia a nezachovajú samé. Riadiť môžeme len to, čo vieme zmerať, a pandémia nám jasne ukázala význam dát v epidemiológii a medicíne.

Zaoberáte sa teraz vyhodnocovaním nejakých dát v súvislosti s pandémiou?

Celkovo vždy platí, že vďaka jasným dátam sa ľahšie dajú tvoriť rôzne modely a robiť interpretácie. Práve preto ich často získavame aj aktivitami pro bono. Prvá validačná štúdia, ktorú sme vykonali, ukázala prekvapivo dobrú protilátkovú odpoveď na očkovanie proti novému koronavírusu. Tá reakcia je veľmi robustná a povedal by som, že oveľa väčšia ako po prekonaní ochorenia Covid-19, a to dokonca už po prvej dávke vakcíny. Teraz finišujeme s veľkou druhou štúdiou podobného zamerania. Zber dát potrvá do polovice júna, potom ich vyhodnotíme aj podľa jednotlivých dosiaľ na Slovensku používaných vakcín.

Ponúkate testy na zistenie protilátok po očkovaní aj ochorení. V čom spočíva hlavný význam?

Z celospoločenského hľadiska na základe vyšetrovania prítomnosti protilátok dokážeme určiť premorenie populácie a štádium dosahovania kolektívnej imunity. Okrem toho môžeme identifikovať oblasti Slovenska, kde počas tretej vlny pravdepodobnejšie môžu vzniknúť lokálne ohniská. Počet zaočkovaných poznáme presne, ale počet ľudí po prekonaní ochorenia nie a najmä nevieme, koľko z nich má vybudovaný dostatočný imunitný val. Pri testovaní na protilátky po prekonaní ochorenia dokážeme spoľahlivo určiť, či daná osoba mala Covid-19, a to so spätnou platnosťou minimálne šesť až osem mesiacov, zrejme však až jeden rok. Je to dôležité napríklad pre diferenciálnu diagnostiku po nesymptomatickom či ľahšom priebehu. Nuž a pri testoch po očkovaní – zjednodušene povedané – individuálne kontrolujeme jeho účinnosť.

Vyhrotene veľkou témou sa stala bezpečnosť očkovania. Pre mnohých ide možno priam o rozdielový faktor. Dokážete nejako prospieť v tomto smere?

Určite. Vnímame obavy ľudí, ktoré sa najčastejšie týkajú veľmi zriedkavých výskytov krvných zrazenín – trombocytopénie. Pre váhajúcich máme k dispozícii test piatich základných hemokoagulačných parametrov, ktorý odhalí osoby s rizikovými predispozíciami. Navyše, ponúkame aj vyšetrenie podobného typu po očkovaní proti novému koronavírusu, keď sa človek chce uistiť, či sú jeho symptómy normálnou, ba priam žiaducou reakciou imunitného systému, alebo treba vyhľadať lekársku pomoc pre rapídne zníženú úroveň krvných doštičiek a podozrenie na vznik trombózy. Čo sa týka očkovania všeobecne, sme pripravení rozptýliť aj prípadné obavy rodičov, a to testami typu TREC | KREC na zisťovanie raritných imunodeficientných stavov už počnúc novorodencami. Jednoducho, usilujeme sa vnášať racionálne argumenty do často iracionálnej debaty ohľadne očkovania.

Začali sa ľudia za posledný rok, rok a pol intenzívnejšie zaujímať o svoje zdravie a prevenciu?

Dokonca sme takýto trend zaregistrovali ešte dávnejšie. Povedal by som, že postoj ľudí k medicíne sa mení. Kedysi veľmi verili autoritám, dnes dátam. Meriame si počet krokov, kontrolujeme prísun a výdaj kalórií, sledujeme spánkový režim... Čoraz viac ľudí chce detailne poznať svoj zdravotný stav, údaje, kondíciu. Úplne bez irónie konštatujem, že mnohí sú úžasným spôsobom vzdelaní v problematike. Snažíme sa im proaktívne vychádzať v ústrety, poskytovať čo najkomplexnejšie služby a prinášať prostredníctvom digitalizácie komfort na úrovni doby.

Medicínu, žiaľ, máme podprahovo spojenú s hodinami strávenými v čakárňach, pochôdzkami medzi špecialistami, nevľúdnosťou ľudí i prostredia. Na mnohých to pôsobí odrádzajúco.

Na našom portáli lab.online sa dá na niekoľko kliknutí vybrať panel podrobne kategorizovaných testov a zvoliť si vyhovujúci čas i miesto odberu. Po absolvovaní testu príde výsledok cez SMS s priloženým PDF súborom, a to v rovnakej forme a kvalite, akú od nás dostávajú tisíce lekárov. Pochopiteľne, k dispozícii je aj následná konzultácia s odborníkom, hoci už v samotných výsledkoch je uvedené, či daná hodnota zodpovedá referenčnej. Panel máme napríklad aj pre športovcov na súťažnej či rekreačnej úrovni. Pri zle nastavenej výžive, potravinovej intolerancii alebo skrytom chronickom zápale môžete trénovať, koľko chcete, ale ďaleko sa nedostanete, lebo organizmus sa zaoberá niečím iným. Populárne je aj meranie hladiny erytrocytov dôležitých pre dobrý oxidačný status, to je ono bájne VO2 max. A povedzme si úprimne, že trvalkou sú aj testy na pohlavne prenosné choroby. Naozaj sa snažíme čo najviac otvárať verejnosti dvere k našim úžasným diagnostickým možnostiam.

Táto zložka vašej činnosti je možno viditeľnejšia, ale Unilabs sa profiluje aj ako významný hýbateľ v tzv. veľkej medicíne.

Kedysi bola onkologická liečba zameraná na základný účel, a to prvolíniové spomalenie rastu všetkého. Preto po chemoterapii vypadávali vlasy. Moderné metódy molekulárnej onkológie sú presne viazané na mechanizmus, ktorý sa v bunke pokazil – zmutovaný gén. Takéto tzv. cielené terapie sú však nielen nesmierne účinné, ale aj nákladné. Medzi prvými desiatimi liekmi podľa nákladnosti sú štyri onkologické. My vďaka príslušnosti k skupine Unilabs kooperujeme s veľkými genetickými centrami v Porte, Lausanne, Paríži. Sme radi, že zásluhou toho máme veľmi silné diagnostické možnosti práve v molekulárnej onkológii a zároveň tým dokážeme šetriť prostriedky. Vysvetlím to na príklade takmer „zázračného“ lieku na rakovinu prsníka Herceptin, ktorý je však účinný iba pri jednej tretine pacientiek s takouto diagnózou. U druhej tretiny sú jeho účinky „tak-tak“ a tretej skôr škodí. Funguje iba u žien s expresiou HER2, pričom vhodnosť sa dá stanoviť práve špičkovou laboratórnou diagnostikou. Takto môžeme prispieť k efektivite liečby aj jej hospodárnosti.

Tento článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Unilabs Slovensko.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame