PRIESKUM: Prišla zima. Krutá demografická

Inštitút pre rodinnú politiku (IPFE) bol v tomto roku 2008 poslom zlých správ. Ešte v prvej polovici roka zverejnil dramatickú štatistiku o počte narodených detí, potratov či rozvodov. V riporte Evolúcia rodiny v Európe 2008 sa uvádza, že v Európe sa v priemere každých 30 sekúnd rozvedie jeden manželský pár a vykoná sa jeden potrat.

Čísel, z ktorých prichádza zle, je nadostač:

- Každé piate tehotenstvo končí umelým potratom.
- Najčastejšou príčinou úmrtia sa stáva interrupcia – predčasne končí život 1,2 milióna nenarodených detí ročne.
- Za posledných desať rokov (1996-2006) vzrástol najviac počet potratov v Španielsku – o závratných 99%.


- Dve tretiny domácností sú bezdetné.
- Oproti roku 1982 sa v európskej 27-ičke narodilo o milión detí menej, čo predstavuje 15%-ný pokles.
- V porovnaní s rokom 1982 sa uzatvorí o 737-tisíc menej manželských zväzkov.
- Muži sa v priemere ženia ako 31-roční, ženy sa vydávajú až v 29-ich rokoch.
- Každé tretie dieťa sa rodí mimo manželstva, kým v roku 1980 bolo iba 8% mimomanželských detí.
- Manželské páry sa v priemere rozvádzajú po 13 rokoch spolužitia.
- Ročne sa rozvedie v Európskej únii temer milión manželských párov. Najviac sa manželia rozvádzajú v Belgicku, Luxembursku a Španielsku.

Európa prežíva svoju demografickú zimu a je zostarnutým kontinentom. Také je suché konštatovanie IPFE. Konštatovanie síce suché, no až bije na poplach. Zvoní alarm.

Inštitút pre rodinnú politiku (IPFE), fungujúci ako mimovládna organizácia so špeciálnym štatútom poradcu Hospodárskeho a sociálneho výboru OSN, navrhuje takéto riešenia nezávideniahodnej demografickej situácie: Európska únia by mala formulovať lepšie rodinné politiky, založiť Komisiu pre rodinu a mala by povzbudzovať členské krajiny k zriaďovaniu ministerstiev rodiny.

Naozaj ministerstvo rodiny podporí nárast narodených detí a menej potratov? Kto udrží rodinu pokope, aby sa nerozpadávala? Ako povedať mladým, aby sa nebáli zosobášiť sa a v manželskom zväzku vytrvať, až kým ich smrť nerozdelí?

Keď prichádza zima, fujavica a sneh, chránime sa svetrami, čiapkami, šálami, rukavicami… Ako si uchrániť demografické teplo? Ako zabezpečiť, aby v domácnosti horel rodinný kozub? Odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá: Povedať deťom áno.

Pred každým občanom stojí teraz neľahká otázka: Ako ukončiť demografickú zimu a zasiať demografickú jar? Striedanie ročných období je prirodzené. Po zime prichádza jar, po jari leto, a tak ďalej. Ako je to však s demografiou? Treba len nemo prečkať zimu a naivne veriť, že bez nášho pričinenia bude lepšie?

Matúš Demko
foto: flickr: Steve Wampler

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo