Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2021, 15:47

Od nedele sa mení cestovný poriadok vlakov, Košice a Viedeň opäť spojí IC vlak

Od 18. júna ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen sprevádzkuje letné spojenie z Bratislavy priamo do Splitu.

Pravidelná zmena cestovného poriadku vlakov osobnej dopravy vstúpi do platnosti v nedeľu. V rámci nej Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) obnovuje prvý pár vlakov kategórie InterCity (IC) z Košíc do Viedne a späť. Informoval o tom hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Od 18. júna zároveň ZSSK v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) sprevádzkuje letné spojenie z Bratislavy priamo do Splitu. V nočných vlakoch do Českej republiky budú radené autovozne z Košíc do Prahy, podľa dopytu bude ZSSK nasadzovať aj autovozne na linke Humenné – Praha a Poprad-Tatry – Praha.

Kováč upozornil, že z dôvodu pokračujúcich výlukových prác pre výstavbu koridoru na Považí, ktorý realizuje manažér infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), dochádza k zmenám časovej polohy niektorých vlakov.

Vo vlakoch R 6xx, tzv. "šesťstovkové rýchliky", a vo vlakoch RR 700, 702, 704, 717, 719, 764, 767, 17764, REX 1763 budú od 13. júna opäť radené aj reštauračné vozne. Služby v nich budú poskytované v zmysle platných pandemických opatrení.

ŽSR zároveň pokračujú v rekonštrukčných prácach a výstavbe uzla Žilina. Pre obmedzené možnosti infraštruktúry a výluky dochádza na traťovom úseku Žilina – Púchov k úpravám časových polôh viacerých prímestských vlakov ZSSK o 1 – 5 minút. Väčšie časové posuny predstavujú najviac 10 minút. "V súvislosti so zmenami časových polôh vlakov na hlavnej trati (Žilina – Púchov) dochádza aj na traťovom úseku Žilina – Rajec pri vybraných vlakoch vedených popoludní k úprave časových polôh o 1 – 5 minút," dodal Kováč.

Inzercia

Súčasne prichádza k rozšíreniu zoznamu tratí, kde pri preprave cestujúcich platia pravidlá samoobslužného výpravného systému (SVS). Na tratiach so zavedeným SVS platí odlišný postup – je potrebné mať cestovný lístok zakúpený vopred alebo mať preukaz na bezplatnú prepravu. Na týchto tratiach je vo vlakoch vykonávaná zvýšená kontrola cestovných dokladov. ZSSK ho plánuje zaviesť od 1. júla na tratiach Utekáč – Lučenec a Čadca – Makov.

Z pohľadu diaľkovej dopravy ZSSK od 13. júna vracia do prevádzky najrýchlejšie vlaky kategórie IC, konkrétne jeden pár, ktorý bude vedený na plnej trase Košice – Bratislava – Viedeň a späť. Z Košíc vyrazí o 7.11 h, v Bratislave by mal byť o 11.56 h – 12.08 h a plánovaný príchod do Viedne je o 13.24 h. V opačnom smere má z Viedne odchádzať o 14.42 h, v Bratislave bude o 15.58 h – 16.06 h a do Košíc by mal doraziť o 20.52 h.

Expres (Ex) 144 OSTRAVAN bude opäť vedený na plnej trase Žilina – Ostrava – Praha. Vlak bude vedený s pôvodnými obmedzeniami, teda reálne začne premávať od 14. júna. S pôvodnými obmedzeniami bude premávať aj vlak v opačnom smere. Na plnej trase bude opäť vedený rýchlik (R) 340 FATRAN z Banskej Bystrice, cez Žilinu do Ostravy-Svinova, podobne aj rýchlik v opačnom smere. Vlak EuroNight (EN) 443 SLOVAKIA bude od 13., resp. 14. júna vedený na celej trase Praha – Košice – Humenné. Od 14., resp. 15. júna na celej trase v opačnom smere.

Všetky osobné vlaky Bratislava-Petržalka – Hegyeshalom budú vedené aj počas letných prázdnin. V súčasnosti však nie sú vedené medzištátne linky Poprad-Tatry – Muszyna, Košice – Čierna nad Tisou – Čop, Košice – Mukačevo. O opätovnom zavedení týchto spojov plánuje ZSSK včas informovať.

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 35 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

pred 4 hodinami

V trenčianskom výstavisku Expo Center budú aj v nedeľu očkovať záujemcov o vakcináciu bez registrácie prostredníctvom NCIZ. Od 8:00 do 17:00 môžu zaočkovať až 1 200 osôb. „Na očkovanie je potrebné priniesť si občiansky preukaz, preukaz poistenca a v prípade preočkovania aj doklad o zaočkovaní prvou dávkou,“ doplnila Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. (tasr)

Inzercia

Inzercia