Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. jún 2021, 12:16

Úrad na ochranu osobných údajov je už vyše roka bez vedenia

Bývalú predsedníčku Silviu Pőtheovú odvolal parlament ešte v apríli 2020. Koaličné strany deklarujú, že si potrebu obsadenia funkcie uvedomujú.

Úrad na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) je už viac ako rok bez vedenia. Bývalú predsedníčku Silviu Pőtheovú odvolala Národná rada SR ešte v apríli 2020. Koaličné strany deklarujú, že si potrebu obsadenia funkcie uvedomujú.

Podľa SaS by malo prísť s návrhom na kandidáta na najbližšiu koaličnú radu hnutie OĽANO. Úrad vlády SR pre TASR uviedol, že sa témou bude zaoberať a včas informovať.

SaS považuje za nešťastné, že pozícia predsedu úradu stále nie je obsadená. "Upozorňovali sme na to viackrát na koaličnej rade našich koaličných partnerov. S návrhom na kandidáta by malo prísť na najbližšiu koaličnú radu OĽANO," skonštatoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

"Potrebu obsadenia tejto funkcie si naliehavo uvedomujeme, a práve preto v súčasnosti medzi koaličnými partnermi prebieha diskusia vedúca k tomu, aby sme NR SR navrhli čo najkvalitnejšieho kandidáta," uviedlo tlačové oddelenie strany Za ľudí. Dodalo, že pozíciu predsedu úradu považujú za veľmi dôležitú, a to aj vzhľadom na európske legislatívne opatrenia a koordináciu v rámci nich.

Koaličné hnutia OĽANO a Sme rodina na otázky TASR o predsedovi ÚOOÚ nereagovali.

ÚOOÚ vykonáva dozor nad ochranou osobných údajov a podieľa sa na ochrane základných práv a slobôd fyzických osôb pri ich spracúvaní. Predsedu úradu volí a odvoláva Národná rada SR na návrh vlády. Jeho funkčné obdobie je päť rokov.

Odvolanie Pőtheovej vlani odporučil vláde ľudskoprávny výbor po prerokovaní zistení verejnej ochrankyne práv. Dôvodom bol postup úradu pri získavaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku v súvislosti so zverejnením nahrávky z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. Úrad novinárom hrozil pokutou desať miliónov eur, pokiaľ nevyzradia zdroj, čím sa mali porušiť základné práva novinárov a slobody tlače.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 14 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)