Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2021, 20:58

O týždeň sa začne desiaty ročník festivalu Bratislavské Hanusove dni

Na podujatí vystúpi aj Rod Dreher či manželka Jordana Petersona, ktorých slovenskí čitatelia poznajú aj zo stránok denníka Postoj.

Už budúci piatok 18. júna sa začína jubilejný 10. ročník BHD, mestského kultúrno-akademického festivalu o vzťahu kresťanskej kultúry a súčasnej spoločnosti. Témou 10. ročníka je otázka: Kam kráčame? a riešiť bude znaky časov a aktuálne výzvy dnešného sveta, náboženstva a spoločnosti.

Na Slovensko prídu osobnosti ako Rod Dreher, ktorý sa vo svojom novom bestselleri Neži v lži snaží pripraviť na život v tzv. mäkkej totalite, prinášajúc tak skúsenosti disidentov z čias komunizmu. Jeho prednáška má názov Čo Silvester Krčméry naučil svet. S premiérom Eduardom Hegerom budú vo formáte Premiér vs. ľud diskutovať zástupcovia z radov občianskej spoločnosti o tom, ako vnímajú najpálčivejšie výzvy dneška.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na dvoch talianskych hostí: profesor Francesco Giordano vystúpi s témou Transhumanizmus, v ktorej sa dotkne aktuálnych trendov vylepšovania človeka a jeho dopadov na praktický život jednotlivca a rodiny. Francesco Giubilei bude hovoriť o novom konzervativizme ako záchrane pre súčasný svet. 

V dynamickom podujatí BHD Talks si vypočujú i príbeh manželstva Tammy Peterson, manželky Jordana Petersona. 

„Tento rok si tiež prvýkrát pripomenieme Deň obetí komunistického režimu, ktorý na BHD podporíme podujatím o Silvestrovi Krčmérym, v ktorom vystúpia okrem iných Ľubomír Feldek a František Mikloško. Špeciálnymi sprievodnými podujatiami k festivalu budú večerná adorácia BHD Light a celodenný deň mužov s Nathanielom Binversiem z programu Exodus 90, ktorý spôsobil revolúciu v mužskej spiritualite na celom svete. Črtá sa tiež výnimočné oživenie v podobe koncertu zhudobnených básni Janka Silana v podaní Pištu Vandala (Štefan Chrappa) a ďalších umelcov,“ uviedol Juraj Šúst, šéfdramaturg festivalu BHD.

V priestoroch záhrady Pálffyho paláca sa v týždni od 18. - 25. 6. každý deň uskutočnia dve podujatia. Pre mimobratislavských divákov však bude k dispozícii aj live stream. „Po dvoch online festivaloch je neuveriteľné, že už o týždeň sa budeme môcť stretnúť naživo a spoločne si klásť otázky na najzaujímavejšie témy súčasnosti,“ hovorí Karin Rajská z produkcie festivalu.

Okrem účasti na programe pozývajú organizátori aj k zapojeniu sa prostredníctvom podpory festivalu alebo ako dobrovoľník. „Je to perfektná príležitosť, ako nahliadnuť do prípravy takéhoto veľkého diela a stretnúť množstvo zaujímavých ľudí,“ dodáva Karin Rajská.

Program, vstupenky, ako aj všetky informácie o festivale sú dostupné na webe bhd.sk a na Facebooku Bratislavské Hanusove dni. Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa, ktorého poslaním je prinášať Krista a Evanjelium do verejného života na Slovensku. Už viac ako 18 rokov sa usiluje spájať vieru s rozumom duchovno-intelektuálnou formáciou mladých lídrov a angažovaním sa pre spoločné dobro v najrôznejších oblastiach kultúrneho a verejného života.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 13 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)