Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2021, 19:26

Tisíce ľudí vyšli do ulíc na protest proti krajnej pravici

Na podujatiach konajúcich sa v približne 140 francúzskych mestách a obciach pod názvom Pochod slobody sa zúčastnili členovia vyše 100 ľavicovo orientovaných organizácií vrátane socialistov, komunistov, ekológov či odborárov.

Pochod bol pre ľavicu prvou príležitosťou vyjsť do ulíc po približne roku a pol, počas ktorého to nebolo možné z dôvodu reštrikcií zavedených pre pandémiu nového koronavírusu, uvádza AFP. 

Organizátori tvrdia, že v Paríži vyšlo do ulíc približne 70.000 ľudí, zatiaľ čo v celom Francúzsku okolo 150.000. Demonštranti protestovali proti legislatívnym zmenám, o ktorých tvrdia, že ich zbavujú základných slobôd. Odvolávali sa pritom napríklad na nový zákon, v súlade s ktorým je možné stíhať ľudí za zverejnenie záberov policajtov v službe; až po to, čo nazvali presakovaním myšlienok krajnej pravice do mainstreamovej politiky. 

Myšlienky krajnej pravice "už viac nie sú monopolom krajne pravicových strán... ale vo veľkom prenikli aj do širšej politickej scény", povedal Benoit Hamon, ktorý bol v prezidentských voľbách z roku 2017 kandidátom socialistov. 

Lídrovi krajnej ľavice Jeanovi-Lucovi Mélenchonovi hodili v Paríži do tváre múku, keď sa rozprával s novinármi. K incidentu došlo len niekoľko dní po tom, ako dostal prezident Emmanuel Macron facku  v obci Tain-l'Hermitage na juhovýchode krajiny, keď sa zdravil s miestnymi obyvateľmi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Anglicko a Wales minulý rok zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku predávkovania sa omamnými a psychotropnými látkami. Počet úmrtí je najvyšší od roku 1993, keď začali úrady viesť túto štatistiku. Takmer polovica všetkých prípadov súvisela s užívaním opiátov. Takmer desať percent úmrtí malo na svedomí predávkovanie sa kokaínom. (tasr)

pred hodinou

Polícia na Sicílii zadržala dvoch mužov, ktorí boli údajne prichytení pri zakladaní lesných požiarov. Podozriví vo veku 80 a 25 rokov sa očividne pokúšali založiť oheň v horskej oblasti Monti Nebrodi, ktorej časť je aj národným parkom. Pohotovostné služby v utorok uviedli, že po celej krajine prebieha 1130 hasičských operácií. (tasr)

pred 2 hodinami

Nemecká strana Zelených chce v prípade, že sa po septembrových parlamentných voľbách dostane do vlády, zriadiť nové ministerstvo na ochranu klímy. To by disponovalo právom veta a neumožnilo by prijať zákony odporujúce záväzkom vyplývajúcim z parížskej klimatickej dohody. (tasr)

Inzercia

Inzercia